Redakcja Polska

Wiceszef MSWiA o bezpieczeństwie granicy z Białorusią

07.07.2023 11:40
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że obecnie granicy z Białorusią strzeże pięć tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Audio
  • Maciej Wąsik powiedział, że wzmocnienie ochrony naszej granicy ma związek z informacjami dotyczącymi stacjonowania Grupy Wagnera na Białorusi [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/BY-_-BY

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że obecnie granicy z Białorusią strzeże pięć tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dodał, że wspiera ich dwa i pół tysiąca żołnierzy oraz policjantów, w tym antyterroryści. Odpowiadając na pytania posłów w sprawach bieżących Maciej Wąsik powiedział, że wzmocnienie ochrony naszej granicy ma związek z informacjami dotyczącymi stacjonowania Grupy Wagnera na Białorusi. "Wyobrażamy sobie taką sytuację, że ta grupa będzie użyta do destabilizacji granicy polsko-białoruskiej" - powiedział. 

Wiceminister Wąsik przypomniał, że w tym roku Straż Graniczna dostała nowe samochody terenowe, drony, hełmy i kamizelki kuloodporne oraz sprzęt termowizyjny. Zapowiedział też, że zakupy te będą kontynuowane, między innymi dzięki ustawie modernizacyjnej. Dodał, że Straż Graniczna planuje też zatrudnić kolejnych funkcjonariuszy do ochrony naszej granicy. 

Maciej Wąsik powiedział też, że obecnie na granicy polsko-białoruskiej nie ma przypadków prób jej nielegalnego przekroczenia bez udziału służb białoruskich. Dodał, że gdyby nie - jak się wyraził - "pomoc" białoruskiej straży granicznej, nie byłoby przypadków nielegalnego przekroczenia naszej granicy. Wiceszef MSWiA zwrócił też uwagę, że dzięki budowie zapory liczba prób sforsowania granicy z Białorusią znacząco spadła. Polska Straż Graniczna odnotowuje około 150-200 takich prób dziennie.

IAR/ks

Szef MSWiA: dodatkowi funkcjonariusze już się pojawiają na granicy z Białorusią

03.07.2023 15:30
To jest kwestia najbliższych dni, że 500 nowych funkcjonariuszy oddziałów prewencji i kontrterrorystów pojawi się na granicy z Białorusią - powiedział minister Mariusz Kamiński.

Rosyjski politolog o "marszu na Moskwę": nie było zamachu stanu, a jedynie walka o kasę

04.07.2023 08:37
Najemnicza „Grupa Wagnera”, to w ocenie rosyjskiego politologa i ekonomisty Siergieja Aleksaszenki - organizacja przestępcza, kierowana przez kryminalistę

Wagnerowcy szykują swoją bazę na Białorusi na 8000 najemników? Pokazano kolejne zdjęcia

04.07.2023 16:00
Do sieci trafiły kolejne zdjęcia, mające pokazywać budowę obozu dla wagnerowców na Białorusi. Na fotografiach widać liczne namioty i infrastrukturę wewnętrzną - drewniane prycze i stelaże. Zdaniem niezależnych białoruskich mediów, które analizowały też wcześniejsze fotografie satelitarne, obóz może pomieść ok. 8000 osób.

Ekspert OSW: mało prawdopodobne, by Jewgienij Prigożyn zatrzymał się na Białorusi na dłużej

05.07.2023 09:33
Kamil Kłysiński ocenia, że oznaczałoby to „potencjalne ryzyka” dla białoruskich władz. Na razie nie potwierdzono przemieszczenia wagnerowców na Białoruś

Kreml zwolnił Jewgienija Prigożyna z odpowiedzialności finansowej za zbrojną rebelię

05.07.2023 11:57
W reakcji na bunt Prigożyna władze na Kremlu zajęły majątek Grupy Wagnera zgromadzony w jej siedzibie w Petersburgu, czyli m.in. gotówkę w rublach i dolarach, a także sztabki złota.