Redakcja Polska

Izrael atakuje Strefę Gazy z ziemi i z powietrza. Trwają zacięte walki

28.10.2023 16:00
Izraelska armia i lotnictwo ostrzeliwuje Strefę Gazy. W północnej części słychać też serie broni maszynowej. Izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy i rozszerzają swoje operacje. W działaniach przeciwko organizacji Hamas uczestniczy piechota, jednostki pancerne i inżynieryjne.
Izrael: walki w Strefie Gazy
Izrael: walki w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/IRANIAN ARMY OFFICE HANDOUT

Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari powiedział, że żołnierze ciągle są w akcji i walczą ze "słabnącym przeciwnikiem". W nocy lotnictwo przeprowadziło najsilniejsze do tej pory ataki na Strefę Gazy. 

Uczestniczyło w nich około stu samolotów myśliwskich. Zaatakowały one 150 podziemnych celów. To tunele, wykorzystywane przez terrorystów z organizacji Hamas do ataków na Izrael, a także jako magazyny i warsztaty.

Strefa Gazy. W nalotach zginęło kilku terrorystów

Według strony izraelskiej, w nalotach zginęło kilku terrorystów. Przebywający w Strefie Gazy dziennikarze twierdzą, że po nalotach zapanował tam chaos. W Strefie od piątkowego wieczora nie działają telefony i internet.

W Strefie Gazy od 7 października zginęły co najmniej 7 tysięcy 703 osoby. Poinformował o tym resort zdrowia w rządzonej przez organizację Hamas Strefie Gazy. Według jego danych, wśród ofiar jest przeszło 3 i pół tysiąca dzieci. Liczba zabitych jest największa od roku 2005, kiedy Izrael wycofał się ze Strefy Gazy.

7 października terroryści z organizacji Hamas zaatakowali Izrael. Zginęło 1 400 osób, a prawie 230 zostało uprowadzonych. Od tego czasu Izrael bombarduje Strefę Gazy i zaatakował ją siłami lądowymi.

IAR/PAP/ho

Izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy. Zaatakowano obiekty Hamasu

26.10.2023 10:22
W nocy izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy i zaatakowało obiekty powiązane z Hamasem. Izraelskie radio podaje, że była to największa tego typu operacja lądowa od początku wojny.

Zbigniew Rau spotkał się z ambasadorami krajów arabskich. "Powtórzyłem moje potępienie dla zabijania cywilów"

26.10.2023 14:02
Odbyłem wczoraj wzruszające spotkanie z ambasadorami krajów arabskich w Warszawie. Powtórzyłem moje zdecydowane potępienie dla masowego zabijania ludności cywilnej - napisał w czwartek na platformie X (dawniej Twitter) szef MSZ Zbigniew Rau.

MSZ: obecnie nie ma warunków do ewakuacji ponad 20 obywateli Polski ze Strefy Gazy

27.10.2023 13:49
Dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające przeprowadzić ewakuację ponad 20 obywateli Polski ze Strefy Gazy. Pozostajemy w kontakcie zarówno z władzami Izraela, jak i Egiptu, by umożliwić naszym obywatelom opuszczenie obszaru zagrożenia - przekazało w piątek biuro rzecznika prasowego MSZ.

"Foreign Policy": fetysz najnowszych technologii armii Izraela dał jej iluzję bezpieczeństwa i przyćmił realne zagrożenia

28.10.2023 09:45
Fetysz najnowszych technologii armii Izraela dał jej iluzję bezpieczeństwa i przyćmił realne zagrożenia, wiążące się z mniej zaawansowanymi technicznie przeciwnikami - ocenia amerykański magazyn "Foreign Policy".