Redakcja Polska

"Foreign Policy": fetysz najnowszych technologii armii Izraela dał jej iluzję bezpieczeństwa i przyćmił realne zagrożenia

28.10.2023 09:45
Fetysz najnowszych technologii armii Izraela dał jej iluzję bezpieczeństwa i przyćmił realne zagrożenia, wiążące się z mniej zaawansowanymi technicznie przeciwnikami - ocenia amerykański magazyn "Foreign Policy".
Izrael: ograniczone operacje lądowe w Strefy Gazy
Izrael: ograniczone operacje lądowe w Strefy GazyPAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

"Być może to dążenie Sił Obronnych Izraela (IDF) do przewagi w zaawansowanych technologiach nad przeciwnikami takimi jak Hamas przyćmiło ich pogląd na sytuację. Poczucie wyższości technologicznej utrudniło Izraelowi przewidzenie ataku z 7 października i może również stanowić problem podczas oczekiwanej kampanii lądowej w Gazie" - zauważa "FP".

Wymieniając przyczyny negatywnego wpływu polegania na technologii, magazyn tłumaczy, że "zaufanie Izraela do przewagi technologicznej doprowadziło decydentów i wyższych oficerów do złudzenia, w którym w izraelskiej strategii wojskowej nie ma żadnych trudnych wyborów".

"Po drugie, nadmierne poleganie na technologii na poziomie taktycznym przyczyniło się do defensywnego nastawienia IDF, co mogło doprowadzić do zaniku ważnych umiejętności, takich jak zdolność do prowadzenia złożonych operacji połączonych podczas ataku" - wskazuje "FP".

"Najlepszym symbolem tego problemu jest "inteligentny" płot graniczny wzdłuż Strefy Gazy, wyposażony w wyrafinowane czujniki i zdalnie sterowane karabiny maszynowe. Ogrodzenie, zwane Żelaznym Murem, doprowadziło do tragicznie błędnego przekonania, że nie ma potrzeby rozlokowywania wokół granicy oddziałów, mających chronić Izrael przed wrogim wtargnięciem" - wskazuje magazyn.

W tekście podkreślono, że skupienie się na zaawansowanych technologiach miało bezpośrednie konsekwencje dla charakteru operacji IDF, które zaniedbały użycie sił lądowych w celach wojskowych. "Zamiast przygotowywać się do przyszłych wojen, jednostki te były zajęte pilnowaniem Zachodniego Brzegu Jordanu i ochroną osadników" - przypomina "FP".

Próbując zaradzić nadmiernemu poleganiu na taktyce defensywnej i ograniczonych atakach, IDF opracowuje obecnie nową koncepcję operacyjną zwaną "Decydującym Zwycięstwem". Opiera się ona na tych samych założeniach, co wiele nowych koncepcji operacyjnych sił zbrojnych NATO: działania lądowe wspierane przez sztuczną inteligencję, podczas których rozproszone i bardziej autonomiczne siły wykorzystują precyzyjną siłę ognia, aby szybko pokonać przeciwnika.

"Jak pokazał jednak niedawny atak Hamasu, w przypadku obejścia technologii, brak żołnierzy zdolnych do szybkiego rozmieszczenia na większą skalę, eliminuje plan B i możliwość niezbędnej, szybkiej reakcji" - pisze "FP".


PAP/ho


Zbigniew Rau: należy odróżnić Palestyńczyków od terrorystów z Hamasu

23.10.2023 17:30
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że należy odróżnić palestyńską ludność cywilną od terrorystów z Hamasu. Do takiego wniosku doszli ministrowie spraw zagranicznych krajów unijnych na posiedzeniu w Luksemburgu. Politycy rozmawiali między innymi o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy. Zaatakowano obiekty Hamasu

26.10.2023 10:22
W nocy izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy i zaatakowało obiekty powiązane z Hamasem. Izraelskie radio podaje, że była to największa tego typu operacja lądowa od początku wojny.

Zbigniew Rau spotkał się z ambasadorami krajów arabskich. "Powtórzyłem moje potępienie dla zabijania cywilów"

26.10.2023 14:02
Odbyłem wczoraj wzruszające spotkanie z ambasadorami krajów arabskich w Warszawie. Powtórzyłem moje zdecydowane potępienie dla masowego zabijania ludności cywilnej - napisał w czwartek na platformie X (dawniej Twitter) szef MSZ Zbigniew Rau.

MSZ: obecnie nie ma warunków do ewakuacji ponad 20 obywateli Polski ze Strefy Gazy

27.10.2023 13:49
Dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające przeprowadzić ewakuację ponad 20 obywateli Polski ze Strefy Gazy. Pozostajemy w kontakcie zarówno z władzami Izraela, jak i Egiptu, by umożliwić naszym obywatelom opuszczenie obszaru zagrożenia - przekazało w piątek biuro rzecznika prasowego MSZ.