Redakcja Polska

MSZ: obecnie nie ma warunków do ewakuacji ponad 20 obywateli Polski ze Strefy Gazy

27.10.2023 13:49
Dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające przeprowadzić ewakuację ponad 20 obywateli Polski ze Strefy Gazy. Pozostajemy w kontakcie zarówno z władzami Izraela, jak i Egiptu, by umożliwić naszym obywatelom opuszczenie obszaru zagrożenia - przekazało w piątek biuro rzecznika prasowego MSZ.
MSZ: obecnie nie ma warunków do ewakuacji ponad 20 obywateli Polski ze Strefy Gazy
MSZ: obecnie nie ma warunków do ewakuacji ponad 20 obywateli Polski ze Strefy GazyPAP/EPA/MOHAMMED SABER

"Według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej obecnie w Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Służba dyplomatyczno-konsularna od początku konfliktu zbrojnego podejmuje działania na rzecz utrzymania kontaktu z obywatelami polskimi przebywającymi na terenie Strefy Gazy" - przekazało w piątek PAP biuro rzecznika prasowego MSZ.

MSZ podkreśla, że pozostaje w kontakcie drogą oficjalną i roboczą zarówno z władzami Izraela, jak i Egiptu, by umożliwić naszym obywatelom opuszczenie obszaru zagrożenia. "Komunikujemy się w tej kwestii na bieżąco z władzami innych państw, których obywatele znajdują się w podobnej sytuacji" - dodaje.

Jak przekazało MSZ, władze izraelskie deklarują, że możliwość opuszczenia Stefy Gazy przez obywateli państw trzecich uzależniona jest od decyzji stron kontrolujących przejście w Rafah. Z uwagi na fakt, iż przejście graniczne znajduje się pod kontrolą władz Strefy Gazy z jednej strony i Egiptu z drugiej wskazują jednocześnie na brak możliwości wpływu na decyzję o otwarciu przejścia, która mogłaby pozwolić na opuszczenie Strefy Gazy przez wskazane osoby.

Polska potępia okrutne zbrodnie 

"Dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające przeprowadzić ewakuację. Informujemy również, że Polska służba konsularna nie otrzymała informacji o ofiarach wśród polskich obywateli" - przekazało MSZ.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w czwartek przekazał, że Polska nieustannie wzywa do zapewnienia możliwości bezpiecznej ewakuacji ludności cywilnej – w tym w szczególności obywateli RP i innych państw trzecich – z terenów zagrożonych takimi atakami. "Z rosnącym niepokojem odnotowujemy fakt, że ewakuacja taka jest od dłuższego czasu uniemożliwiana" - napisał wiceminister na portalu X.

Jabłoński przypomniał, że Polska jednoznacznie i stanowczo potępia okrutne zbrodnie popełnione przez Hamas 7 października i wszelkie inne ataki na Izrael i jego obywateli. Zaznaczył, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zamordowania setek niewinnych osób, zaś sprawcy muszą ponieść najsurowszą możliwą karę za swoje zbrodnie. 

 

IAR/dad

Zbigniew Rau spotkał się z ambasadorami krajów arabskich. "Powtórzyłem moje potępienie dla zabijania cywilów"

26.10.2023 14:02
Odbyłem wczoraj wzruszające spotkanie z ambasadorami krajów arabskich w Warszawie. Powtórzyłem moje zdecydowane potępienie dla masowego zabijania ludności cywilnej - napisał w czwartek na platformie X (dawniej Twitter) szef MSZ Zbigniew Rau.

"Foreign Policy": fetysz najnowszych technologii armii Izraela dał jej iluzję bezpieczeństwa i przyćmił realne zagrożenia

28.10.2023 09:45
Fetysz najnowszych technologii armii Izraela dał jej iluzję bezpieczeństwa i przyćmił realne zagrożenia, wiążące się z mniej zaawansowanymi technicznie przeciwnikami - ocenia amerykański magazyn "Foreign Policy".

Szczyt UE. Apel o pomoc dla Strefy Gazy i obietnica dalszego wsparcia dla Ukrainy

28.10.2023 13:00
Apel o przerwy humanitarne w walkach, by zapewnić pomoc dla Strefy Gazy i obietnica dalszego wspierania finansowego i wojskowego Ukrainy - takimi wnioskami zakończył się wczoraj dwudniowy, unijny szczyt w Brukseli. Przywódcy 27 krajów rozmawiali też na temat zwiększenia wieloletniego budżetu Wspólnoty.