Redakcja Polska

Ukraina odrzuca propozycję rozejmu olimpijskiego w obawie, że mogłoby to pomóc Rosji

18.05.2024 09:43
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla AFP odrzucił wezwanie do zawarcia rozejmu olimpijskiego. Ukraiński przywódca obawia się, że mogłoby to pomóc Rosji w przemieszczeniu wojsk.
Ukraińscy żołnierze ćwiczą na hiszpańskim poligonie Sierra del Retin na południu Hiszpanii
Ukraińscy żołnierze ćwiczą na hiszpańskim poligonie Sierra del Retin na południu HiszpaniiPAP/EPA/ROMAN RIOS

Organizatorzy olimpiady proponują wprowadzenie rozejmu we wszystkich konfliktach, w tym także na Ukrainie, na czas letnich Igrzysk, które w tym roku odbywają się w Paryżu. O rozejm kilkukrotnie apelował między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron.

Prezydent Macron rozmawiał o rozejmie z Wołodymyrem Zełenskim. „Bądźmy szczerzy Emmanuelu, nie wierzę w to. Kto może zagwarantować, że Rosja nie wykorzysta tego czasu na sprowadzenie swoich sił na nasze terytorium?” - tak miał odpowiedzieć na propozycję ukraiński przywódca. Prezydent Zełenski podkreślił w wywiadzie dla AFP, że Ukraina nie ufa Władimirowi Putinowi i sprzeciwia się jakiemukolwiek rozejmowi, który działa na korzyść wroga.

Również Moskwa nie jest chętna poprzeć ideę rozejmu na czas igrzysk. Władimir Putin zapytany o tę spraw stwierdził, że rozejm olimpijski to słuszna idea, ale jednocześnie zarzucił organizatorom olimpiady, że nie przestrzegają zasad, wykluczając rosyjskich sportowców. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zezwolił jedynie nielicznym rosyjskim sportowcom na udział w zawodach, pod warunkiem, że będą oni rywalizowali pod flagą neutralną.

IAR/dad

Kontrowersyjny wpis ambasadora Izraela. Jest odpowiedź rzecznika polskiego MSZ

16.05.2024 15:31
"Mam nadzieję, że pan ambasador pisząc "Polska" miał na myśli terytorium Polski okupowane przez hitlerowskie Niemcy"- tak wczorajszy wpis ambasadora Izraela w Polsce Jaakowa Liwne na platformie X skomentował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński.

Putin powtarza kłamstwa o wojnie z Ukrainą. "Rosja nie ma planów zajęcia Charkowa"

17.05.2024 12:37
Rosja na dziś nie ma w planach zajęcia Charkowa - oświadczył Władimir Putin na konferencji prasowej w Harbinie, poświęconej jego wizycie w Chinach. Rosyjski dyktator stwierdził, że celem ataków w rejonie charkowskim jest stworzenie tak zwanej strefy buforowej.

Radosław Sikorski o komisji do spraw wpływów rosyjskich: są sprawy, które były "ukręcane"

17.05.2024 12:48
Są sprawy z przeszłości, w których były "ukręcane" dochodzenia i dobrze by było, aby ktoś systematycznie dokonał ich przeglądu - powiedział szef MSZ , odnosząc się do zapowiedzi powołania komisji ds. badania rosyjskich i białoruskich wpływów.