Redakcja Polska

Wiceprezes PGNiG: cały krajowy program biometanu wymaga ok. 70 mld zł

09.07.2020 13:11
Cały krajowy program produkcji i dystrybucji biometanu wymaga zmobilizowania ok. 70 mld zł - ocenił wiceprezes PGNiG Jarosław Wróbel. Spółka chce być organizatorem tego rynku, a nie producentem, nie będzie więc ponosić całości tych wydatków.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnemateriały prasowe PGNiG

Jak mówił w czwartek dziennikarzom Wróbel, całość programu to nie tylko budowa kilku tysięcy biogazowni, ale także m.in. przebudowa należących do GK PGNiG sieci dystrybucyjnych, by zlikwidować w nich "wąskie dla biometanu gardła".

PGNiG chce zapraszać do programu biogazownie na zasadzie franczyzy, oferując inwestorom organizację rynku, przyłączenie do sieci i zbyt produkowanego biometanu - wyjaśnił Wróbel. Jak dodał, budowę sieci takiej franczyzy PGNiG chce zacząć w 2021 r. Jednak podłączenie do sieci dystrybucyjnej pierwszej biometanowni planowane jest już w 2020 r. Sieć produkujących biometan biogazowni to prawdziwa energetyka rozproszona - ocenił wiceprezes.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński stwierdził z kolei, że programy unijne powinny przewidywać dofinansowanie typu grant czy dotacja dla małych i średnich inwestorów, czy samorządów, budujących takie biogazownie.

Krajowy potencjał produkcyjny 

Według PGNiG krajowy potencjał produkcji biogazu to ok. 13-15 mld m sześc. rocznie, z czego 7-8 mld mógłby stanowić biometan, czyli oczyszczony biogaz o odpowiednio wysokich parametrach.

Celem PGNiG jest zagospodarowanie w ciągu 10 lat połowy tego wolumenu, czyli 4 mld m sześc. biometanu rocznie, co przekłada się na ok. 10 proc. domieszkę biometanu do gazu ziemnego w sieciach dystrybucyjnych.

Wiceprezes Wróbel oszacował, że koszt budowy biogazowni z dobrym modułem oczyszczania biogazu produkującej 6-8 mln m sześc. biometanu rocznie to ok. 30 mln zł. 

IAR/PAP/dad

Wybory prezydenckie za granicą. Ponad pół miliona uprawnionych do głosowania

09.07.2020 10:59
Ponad pół miliona Polaków przebywających za granicą będzie uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich. Tylko przed drugą turą do spisów wyborców prowadzonych przez konsulów na całym świecie dopisało się ponad 150 tysięcy osób.

Rozpoczyna się Festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2020

09.07.2020 13:20
Cztery dni z koncertami gwiazd i młodych adeptów jazzu - to program Warsaw Summer Jazz Days 2020. Tegoroczny festiwal muzyki jazzowej odbywać się będzie w klubie Stodoła, na warszawskich ulicach i na Wiśle.

Szef MSZ Ukrainy planuje złożyć wizytę w Polsce

09.07.2020 12:14
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w rozmowie z portalem Głos Ameryki, że planuje złożyć wizytę w Polsce. Jak dodał, będzie ona planowana bezpośrednio po drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce.