X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezes PFR: polski przemysł wrócił do trendów sprzed pandemii koronawirusa

25.01.2021 15:40
Produkcja przemysłowa odrobiła całość strat związanych z COVID-19 i wróciła do trendu sprzed pandemii - ocenił w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Według poniedziałkowych danych GUS, produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 11,2 proc. rdr.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Jak również podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w grudniu 2020 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,4 proc. Prawie 40 proc. wzrosty produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych. Ponad 20 proc. - w przypadku wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, z drewna, i mebli. Dla wyrobów z metali wzrost wyniósł 15 proc., a wzrost dla papieru i wyrobów z papieru – 14 proc.

Jak mówił Borys podczas panelu dyskusyjnego "Rewolucja czy kontynuacja? Kierunki rozwoju gospodarczego w oparciu o nową politykę przemysłową" na konferencji z okazji 30-lecia powstania Agencji Rozwoju Przemysłu, dane GUS wskazują, że mieliśmy do czynienia z drugim największym przyrostem produkcji kwartał do kwartału w historii.

Dynamiczna odbudowa przemysłu

- Przemysł bardzo dynamicznie odbudował się w końcówce ubiegłego roku - ocenił Borys. Jego zdaniem, świadczy to o tym, że polski przemysł jest cały czas wysoce konkurencyjny, a jedną z głównych dźwigni jego wzrostu były zamówienia eksportowe.

- To dzięki temu, że w ostatnich latach poprawiamy sukcesywnie wydajność i nawet przy wzroście wynagrodzeń jednostkowe koszty pracy w porównaniu do innych krajów regionu rosną wolniej niż w gospodarkach porównywalnych” - stwierdził.

Stymulacyjna polityka gospodarcza

Zdaniem prezesa PFR, pomogła też stymulacja polityką gospodarczą i osłabienie złotego które poprawiło konkurencyjność. - Te działania antycykliczne zastosowane w ubiegłym roku łącznie z efektami tarcz spowodowały, że naprawdę mamy silny przemysł. Jak pięć wieków temu mówiło się o Polsce, że jest spichlerzem Europy, teraz północ Europy, w tym Polska jest taką fabryką Europy - oświadczył Borys.

Zaznaczył, że bardzo potrzebne jest połączenie tradycyjnych gałęzi przemysłu z tradycyjnymi technologiami.

Borys przypomniał, że PFR dostarcza finansowania na rozwój polityki przemysłowej, jak również prowadzi "szereg inicjatyw, które służą budowaniu kompetencji". - Ponieważ bardzo ważna jest umiejętność adopcji nowych technologii oraz umiejętność tworzenia nowych ciekawych projektów technologicznych - zaznaczył.


PAP/dad

Operator Nord Streamu 2: w wodach Danii trwają prace nad wznowieniem budowy gazociągu

25.01.2021 13:30
Rosyjski statek Fortuna rozpoczął w wodach Danii prace nad wznowieniem układania gazociągu Nord Stream 2 - podało w poniedziałek niezależne radio Echo Moskwy powołując się na operatora projektu, firmę Nord Stream 2 AG.

Ruszyły szczepienia seniorów. Zainteresowanie jest bardzo duże

25.01.2021 10:11
Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

Lektorzy języka polskiego NAWA ambasadorami polskości za granicą

25.01.2021 11:11
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej współpracuje z ponad 80. uniwersytetami na całym świecie. Co roku w ramach Programu Lektorzy NAWA organizuje nabór osób, które są delegowane  do pracy w  zagranicznych uczelniach.