Redakcja Polska

Wschodnia Polska skutecznie korzysta z unijnych funduszy. PARP: miasta rozwinęły infrastrukturę dzięki środkom UE

26.08.2021 12:00
Olsztyn, Białystok, Kielce i Rzeszów to miasta, które dzięki unijnemu dofinansowaniu z Programu Polska Wschodnia rozwinęły m.in. infrastrukturę drogową i transportową - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Nowe Centrum Komunikacyjne w Kielcach.
Nowe Centrum Komunikacyjne w Kielcach.Michał Wrzosek/Twitter

- Pozyskane z budżetu unijnego i krajowego środki na rozwój transportu i komunikacji drogowej przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu miast Polski Wschodniej. Wpływają też na dostępność poszczególnych terenów miejskich i podmiejskich dla komunikacji zbiorowej i ruchu rowerowego - podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Żalek.

Poprawa komfortu życia mieszkańców

Jacek Żalek zaznaczył, że nowe rozwiązania wprowadzone m.in w transporcie publicznym dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także przyjazne dla środowiska.

- Cieszy nas fakt, że miasta stawiają na takie innowacje, które przede wszystkim wpływają na poprawę komfortu życia mieszkańców - dodał.

Z informacji PARP wynika, że w Olszynie w ramach Programu Polska Wschodnia rozbudowano i unowocześniono transport zbiorowy. Napisano, że w centrum miasta pojawiły się buspasy oraz zbudowano chodniki i drogi dla rowerów. Zamontowano również oświetlenie, a także zakupiono tabor tramwajowy i rozbudowano Inteligentny System Transportowy (ITS). Zrealizowano również projekt budowy drogi wojewódzkiej nr AAA: powstały m.in nowe skrzyżowania, przejścia dla pieszych, chodniki, ścieżki rowerowe, a także zatoki i pętle autobusowe.

"Olsztyn oraz obszary przyległe zostały skomunikowane z południową obwodnicą, co wraz z pozostałym układem dróg dojazdowych eliminuje ruch tranzytowy z centrum miasta" - napisano w informacji.

Rzeszowskie inwestycje o wartości 100 mln zł

Rzeszów - jak podkreślono - zainwestował swoje zasoby oraz środki z Unii Europejskiej w rozwój miasta i regionu. W ramach projektu "Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie" wybudowano nowy, energooszczędny budynek Dworca Lokalnego wyposażony w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Zakupiono także 50 nowoczesnych niskoemisyjnych autobusów, w tym 10 z napędem elektrycznym. Ponadto w ramach inwestycji zrealizowano budowę nowych odcinków dróg, wybudowano rondo, a także przebudowano pięć skrzyżowań oraz rozbudowano drogi DK19 i S19.

Łączna wartość rzeszowskich działań wyniosła prawie 100 mln zł, przy wsparciu unijnym wynoszącym 67 mln zł. Zaznaczono, że nowe odcinki dróg DK19 i S19 zapewniły bezpośrednie połączenie z transeuropejską siecią transportową (TEN-T), a także wyprowadzenie poza miasto ruchu tranzytowego, co przekłada się również na mniejsze generowanie spalin.

Kielce kładą nacisk na dostępność

Z kolei Kielce - jak czytamy - kładą nacisk na dostępność. W ramach projektu "Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach" wybudowano nowoczesne Centrum Komunikacyjne integrujące sieć komunikacyjną regionu i miasta dostępną dla każdego mieszkańca, również dla osób z niepełnosprawnościami. Zakupiono automaty do sprzedaży biletów w autobusach i wewnętrzne tablice informacyjne LCD. Projekt przewiduje wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego, który umożliwi optymalizację wykorzystania istniejącej sieci drogowej, budowę dróg i skrzyżowań oraz nowych pętli autobusowych.

W ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach" zakupiono 25 niskopodłogowych autobusów o napędzie hybrydowym. Rozbudowano też wybrane ulice i skrzyżowania, wydzielono bus-pasy, powstały przystanki i ścieżki rowerowe.

Mieszkańcy mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań

W Białymstoku w ramach dotacji z Funduszy Europejskich została przebudowana droga wojewódzka 678. "Realizacja projektu rozwiązała w znacznym stopniu problemy systemu transportowego w południowej części miasta, usprawniając wyjazd z aglomeracji" - czytamy w raporcie.

Zlikwidowano również kolizyjność skrzyżowań drogowych z linią kolejową. Koszt całkowity wyniósł ponad 113 mln zł, a kwota dofinansowania ponad 79 mln zł.

- Projekty te niewątpliwie ożywiają kulturę i turystykę regionów oraz podnoszą ich konkurencyjność na rynku pracy i nowych inwestycji. Dzięki nim mieszkańcy miast mogą korzystać z rozwiązań innowacyjnych technologicznie i ekologicznie, na przykład tych zmniejszających emisję hałasu i spalin czy upłynniających ruch pojazdów w miejscach do tej pory zatłoczonych - ocenił p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Mikołaj Różycki.


PR24.pl/ PAP/ho

Mateusz Morawiecki: Białoruś nie przyjmie pomocy humanitarnej od Polski

25.08.2021 12:16
Jest pełna odmowa Białorusi wpuszczenia konwoju z pomocą humanitarną dla migrantów - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że migranci przebywają po białoruskiej stronie granicy z Polską i odpowiedzialna za nich jest Białoruś.

"Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc". Prezydent z dwudniową wizytą w Mołdawii

26.08.2021 09:23
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w czwartek dwudniową wizytę w Mołdawii. W planie podróży są spotkania z prezydent kraju Maią Sandu oraz szefową rządu Natalią Gavrilitą. W piątek, wraz z prezydentami Ukrainy i Rumunii, Andrzej Duda będzie gościem obchodów 30-lecia niepodległości Mołdawii.