Redakcja Polska

"Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc". Prezydent z dwudniową wizytą w Mołdawii

26.08.2021 09:23
Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w czwartek dwudniową wizytę w Mołdawii. W planie podróży są spotkania z prezydent kraju Maią Sandu oraz szefową rządu Natalią Gavrilitą. W piątek, wraz z prezydentami Ukrainy i Rumunii, Andrzej Duda będzie gościem obchodów 30-lecia niepodległości Mołdawii.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w czwartek dwudniową wizytę w Mołdawii. W planie podróży są spotkania z prezydent kraju Maią Sandu oraz szefową rządu Natalią Gavrilitą. Relacja Karola Darmorosa z IAR [posłuchaj]
Maia Sandu i Andrzej Duda w Warszawie
Maia Sandu i Andrzej Duda w Warszawie KPRP FB

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że wizyta w Kiszyniowie jest podkreśleniem polskiego wsparcia dla integralności terytorialnej i prozachodnich aspiracji Mołdawii. Minister zwrócił uwagę, że niedawno bezwzględną większość w parlamencie uzyskała partia Akcji i Solidarności, założona przez obecną prezydent Maię Sandu.

Wsparcie dla europejskich aspiracji

- Polska będzie Mołdawię wspierać w jej staraniach o budowę stabilnych struktur państwowych, o wykorzenienie korupcji i o przybranie w pełni europejskiego kursu w polityce zagranicznej. Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc państwu mołdawskiemu. Te propozycje już zresztą są omawiane. Prezydent Andrzej Duda będzie długo rozmawiał z prezydent Maią Sandu, aby zapewnić o naszym poparciu i o tym, że to poparcie jest konkretne - oświadczył Jakub Kumoch. Spotkanie prezydentów Dudy i Sandu zaplanowano na czwartkowe popołudnie. W planie polskiego prezydenta są również rozmowy z premier Natalią Gavrilitą.

Wspólna konferencja prezydentów

Z kolei w piątek Andrzej Duda wraz z prezydentami Ukrainy oraz Rumunii - Wołodymyrem Zełenskim i Klausem Iohannisem - będzie gościem uroczystości w 30. rocznicę ogłoszenia przez Mołdawię niepodległości od ZSRR. Przewidziano również spotkanie i wspólną konferencję prasową prezydentów Polski, Ukrainy, Rumunii i Mołdawii.

Tego samego dnia w Kiszyniowie prezydent odwiedzi również ulicę prezydenta Lecha Kaczyńskiego i złoży wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Prezydent będzie ponadto w Bibliotece im. Adama Mickiewicza, a na zakończenie wizyty spotka się z Polakami mieszkającymi w Mołdawii oraz przedstawicielami lokalnych środowisk intelektualnych i biznesowych.

IAR/PAP/ho

Ważna decyzja niemieckiego sądu ws. Nord Stream 2. Podtrzymał odmowę derogacji dla gazociągu

25.08.2021 12:42
Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie oddalił skargę właściciela gazociągu Nord Stream 2 na odmowną decyzję niemieckiego regulatora ws. derogacji, czyli zwolnienia z zasad funkcjonowania regulowanych dyrektywą gazową.

Operacja Śluza. Łukaszenka, KGB i OSAM chcą destabilizować UE, wykorzystując migrantów

25.08.2021 13:55
- Dopóki granice Białorusi z Polską i Łotwą pozostają nieszczelne, można spodziewać się, że operacja Śluza będzie kontynuowana. A patrząc na to co się dzieje w tej chwili w Polsce nie można wykluczać, że kolejny atak będzie wymierzony właśnie w Warszawę - pisze w artykule na swojej stronie internetowej Tadeusz Giczan, ekspert think tanku CEPA, związany także z UCL School of Slavonic and East European Studies (SSEES), dziennikarz białoruski, były redaktor kanału NEXTA. Ekspert wyjaśnia, na czym polega operacja reżimu przeciwko Polsce, Litwie i innym państwom UE oraz że organizuje ją sam Aleksander Łukaszenka za pośrednictwem m.in. KGB, specnazu pograniczników OSAM oraz wojska.

Napięta sytuacja w Afganistanie. Amerykański wywiad i wojsko na tajnej misji

26.08.2021 09:37
Jak podał amerykański dziennik "Wall Street Journal", agenci CIA i żołnierze amerykańscy prowadzą w Afganistanie operacje poza lotniskiem w Kabulu. Celem tajnych misji jest ewakuacja obywateli USA i zagrożonych Afgańczyków.