X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Premier: z coraz większą siłą przyciągamy nowe inwestycje

27.09.2021 14:12
- Przedsiębiorczość i solidność - to dwa podobieństwa, które łączą Polskę i Szwajcarię - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia I Polskiego Forum Gospodarczego w Bernie w Szwajcarii. Szef rządu, który wziął udział w konferencji zdalnie, podkreślił, że polska gospodarka odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym.
Audio
  • I Polskie Forum Gospodarcze w Bernie. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Wystąpienie Iwony Kozłowskiej,  ambasador RP
I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Wystąpienie Iwony Kozłowskiej, ambasador RPFoto: Twitter/Ambasada RP w Bernie

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polacy to partnerzy, z którymi opłaca się współpracować. Dodał, że więzi polsko-szwajcarskie to nie tylko dynamiczna nowoczesność, lecz także bogata tradycja.

Szef rządu przypomniał, że Szwajcaria była schronieniem dla politycznych uchodźców ze znajdującej się pod obcym panowaniem Polski. Wśród nich byli Tadeusz Kościuszko, Ignacy Paderewski czy powstaniec listopadowy Antoni Patek - twórca przemysłowej produkcji zegarków i założyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych i ekskluzywnych marek na rynku.

Premier mówił też o rozwijającej się dwustronnej współpracy gospodarczej. Podkreślił, że przez ostatnie 20 lat polski eksport do Szwajcarii wzrósł dziewięciokrotnie, a szwajcarski do Polski - niemal trzykrotnie. Jak dodał, Polska jest najważniejszym odbiorcą eksportu ze Szwajcarii w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Postęp technologiczny, większa konkurencyjność, lepsze życie"

- Ostatnie lata potwierdzają, że z coraz większą siłą przyciągamy do Polski nowe inwestycje. To nie tylko miejsca pracy, ale także postęp technologiczny, większa konkurencyjność i lepsze życie - przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że nawet w czasach pandemii zaufanie do nas nie osłabło, a w ramach Polskiego Ładu rząd realizuje założenie, że kluczem do przyciągnięcia inwestorów są dobra infrastruktura i szybka informacja. Dlatego, jak dodał premier Mateusz Morawiecki, program zakłada powstanie centrów obsługi inwestorów zagranicznych z szybką informacją podatkową oraz wprowadzenie ułatwionego zakładania grup kapitałowych, grupy VAT czy zwolnienie z podatku spółek holdingowych.

Premier dodał, że Szwajcaria to kraj pięknych pejzaży, ale to nie przesłania nam innych widoków. Jak mówił, spoglądamy na nasze relacje handlowe i widzimy, że szczyt ich możliwości wciąż jest przed nami. - Jesteśmy na dobrym szlaku, ale wędrówka nie kończy się w tym punkcie - dodał.

***

Forum potrwa dwa dni. Przewidziano dyskusje m.in. na temat polskiego eksportu do Szwajcarii, naszych inwestycji bezpośrednich w tym kraju, szans współpracy polskich przedsiębiorców i ośrodków naukowych ze szwajcarskimi partnerami w zakresie nowych technologii oraz perspektyw rozwoju współpracy w zakresie rzemiosła.

IAR/ho

Wystawa „Marsz Marsz Polonia” przedstawiająca polską diasporę w USA

26.09.2021 14:30
Wystawa „Marsz Marsz Polonia” będzie czynna od 1 października w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Premier: miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, co nie oznacza, że nie będziemy walczyć o równe prawa

26.09.2021 16:15
Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, co nie znaczy jednak, że nie będziemy walczyli o równe prawa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, korzyści dla polskich przedsiębiorców z funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim są ogromne.

"UE będzie wyczekiwać na rząd w Berlinie". Wiceszef MSZ po wyborach w Niemczech

27.09.2021 12:08
- Niemcy długo będą skupione na polityce wewnętrznej, targi koalicyjne będą angażowały wszystkie siły polityczne, nie spodziewałbym się przełomu w funkcjonowaniu instytucji unijnych, a raczej wyczekiwania na utworzenie nowego rządu Niemiec - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.