X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Konrad Szymański: KE powinna działać w sprawie praktyk Gazpromu i certyfikacji Nord Stream 2

15.10.2021 14:07
Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2; te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej - tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił w piątek minister ds. UE Konrad Szymański.
Konrad Szymański
Konrad Szymańskipremier.gov.pl

Minister ds. UE, który podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE udzielał informacji o najbliższym szczycie Rady Europejskiej zaplanowanym na 21 i 22 października, podkreślał, że tematyka będzie zdominowana m.in. przez pandemię. Wśród tematów rozmów unijnych liderów wymienił szczepienia, udział państw trzecich w programie certyfikatu covidowego oraz inicjatywę HERA, która ma służyć lepszemu przygotowaniu do innych kryzysów pokroju kryzysu pandemicznego.

Jako drugi obszar tematyczny Szymański wymienił wymiar cyfrowy, w tym założenia polityki cyfrowej i rosnącą liczbę ataków hybrydowych.

Kwestie cen energii - kluczowe

Minister ds. UE jako najpilniejszy temat rozmów wskazał na podwyżkę cen energii, z którą zmaga się dziś cała UE. Akcentował, że poza względami obiektywnymi, w tym warunkami pogodowymi i wzrostem zapotrzebowania na gaz w krajach azjatyckich, na ceny energii wpływa także polityka klimatyczna UE, rynek uprawnień do emisji w ramach systemu ETS i praktyki Gazpromu.

- Widzimy dzisiaj wyraźnie, że zapełnienie magazynów i gazociągów ze strony rosyjskiej jest bardzo niskie; uważamy, że Komisja Europejska powinna zbadać ten problem pod kątem uczciwych praktyk rynkowych - podkreślił Szymański.

- Widać wyraźnie zejście się tych dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu jako jednego z głównych dostawców, z drugiej strony bardzo kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Ta sprawa powinna być przedmiotem bardzo poważnej dyskusji, a także bardzo poważnych, konkretnych działań ze strony KE - ocenił minister.

Według Szymańskiego, UE powinna wyciągnąć wnioski z rosnących cen energii przede wszystkim pod kątem usprawnienia - odpowiadającego w 40 proc. za wzrost cen - systemu handlu emisjami.

Polityka migracyjna

Wśród tematów unijnego szczytu minister wymienił także politykę migracyjną, a zwłaszcza omówienie prac nad paktem migracji i azylu oraz wyciągnięcie wniosków z sytuacji na wschodniej granicy UE. - Widać wyraźnie, że migracja może być elementem nacisku, jeśli nie wojny hybrydowej, skierowanej niekoniecznie wobec konkretnych państw UE, ale wobec całej UE - zauważył Szymański.

- Nasz wieloletni nacisk na to, że warunkiem minimalnym prowadzenia jakiejkolwiek polityki w obszarze migracji jest skuteczna kontrola granicy, efektywne zapobieganie nielegalnej migracji na granicy zewnętrznej UE - ten pogląd dzisiaj zyskuje niestety bardzo gorzkie potwierdzenie w rozwoju wypadków na naszej wschodniej granicy - dodał.

Wśród pozostałych tematów rozmów wymienił politykę handlową, poprawę stosunków handlowych z USA, relacje zewnętrzne, w tym listopadowy szczyt ASEM (UE-Azja) i szczyt Partnerstwa Wschodniego, a także przygotowania do konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.

Europa, podobnie jak wiele innych regionów świata, doświadcza obecnie gwałtownego wzrostu cen energii. Jego główną przyczyną jest zwiększenie globalnego popytu na energię, w szczególności gaz, w związku z rosnącą dynamiką ożywienia gospodarczego po szczytowym okresie pandemii Covid-19. Cena emisji dwutlenku węgla w UE również wzrosła skokowo w 2021 roku, ale w mniejszym stopniu niż cena gazu. Jak szacuje KE, wpływ wzrostu ceny gazu na cenę energii elektrycznej jest dziewięciokrotnie większy niż wpływ wzrostu ceny emisji dwutlenku węgla.

Komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius zapowiedział w środę, że KE w grudniu nową propozycje w sprawie efektywnego wykorzystania energii. Wśród elementów propozycji wymienił m.in. poprawę charakterystyki energetycznej budynków. Zdaniem Sinkevicziusa nowe propozycje powinny podwoić tempo renowacji budynków w UE.


PAP/dad

Kolejni kandydaci na prezydenta Francji popierają decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego

15.10.2021 11:24
Kolejni kandydaci na prezydenta Francji poparli decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Za wyższością konstytucji nad prawodawstwem UE opowiedzieli się socjalista Arnaud Montebourg, politycy centroprawicy Xavier Bertrand i były negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier. Decyzję polskiego TK poparli także liderzy skrajnej prawicy Florian Philippot i Marine Le Pen.

Wtargnięcie na pokaz filmu Agnieszki Holland w Moskwie. Jest stanowcza odpowiedź MSZ

15.10.2021 12:29
MSZ podejmie stosowne działania w związku z wtargnięciem na pokaz filmu Agnieszki Holland w Moskwie - oświadczyło MSZ. Atak na siedzibę Stowarzyszenia "Memoriał", organizacji zasłużonej dla pamięci historycznej, jest smutnym przykładem traktowania instytucji zajmujących się pamięcią historyczną - podkreślono.