Redakcja Polska

Gazprom grozi Mołdawii. Rosyjski koncern ostrzega, że zawiesi dostawy gazu

25.10.2021 09:00
Gazprom zawiesi eksport gazu do Mołdawii, jeśli nie otrzyma od niej opłat za poprzednie dostawy oraz nie zostanie podpisany nowy kontrakt na grudzień - przekazał rosyjski gigant gazowy, cytowany przez agencję Interfax.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAlexander Chizhenok/shutterstock

Dotychczasowa umowa na dostawy rosyjskiego gazu wygasła 30 września, a strony uzgodniły jej przedłużenie o miesiąc. Mołdawia otrzymuje w październiku gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. m³, podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD.

Gazprom poinformował, że jest skłonny przedłużyć umowę na listopad tylko pod warunkiem, że władze mołdawskie uregulują opłaty za dostawy we wrześniu i październiku.

Jak pisze Reuters, rząd w Kiszyniowie nie chce zgodzić się na dalsze dostawy gazu w cenie 790 dolarów za 1 tys. m³ i negocjuje z Gazpromem, by doprowadzić do obniżenia stawki.

Trwają negocjacje ws. obniżenia cen

W minionym tygodniu dwaj wicepremierzy Mołdawii udali się do Moskwy na rozmowy z koncernem. "Ceny proponowane przez Gazprom [...] nie leżą w interesie naszych obywateli" - napisał w mediach społecznościowych jeden z nich, Andrei Spinu.

Zaznajomione ze sprawą źródło Reutersa przekazało, że Mołdawia prosiła giganta gazowego o obniżenie cen o połowę. Drugi rozmówca agencji poinformował, że Gazprom zaproponował obniżkę o 25 proc.

Mołdawia prosi o pomoc

W piątek premier Mołdawii Natalia Gavrilita zapowiedziała wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego w związku z kryzysem gazowym. Według szefowej rządu na mołdawskim rynku gazowym występuje deficyt, wynoszący ok. 16 mln m³, a wymagane objętości gazu w październiku są zagwarantowane tylko w 67 proc. Dodała, że ciśnienie w systemie transportu gazu jest na "krytycznym poziomie".

Zdaniem Reutera obecny kryzys jest testem dla prozachodniej administracji prezydent Mai Sandu, która zwróciła się do Unii Europejskiej i Ukrainy o pomoc w negocjacjach z Moskwą.

IAR/ho

Zakończył się szczyt UE. Pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego

23.10.2021 15:46
W piątek zakończył się dwudniowy szczyt UE w Strasburgu. Polskę reprezentował na nim premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy państw Wspólnoty omówili na nim m.in. temat migrantów na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią. Jak przekazała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, obecnie w UE trwa dyskusja na temat sankcji dla reżimu Aleksandra Łukaszenki, a podczas szczytu pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego.

Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym w Bobrownikach

24.10.2021 12:41
Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. To trzy tiry, w których są m.in. koce, łóżka oraz namioty z ogrzewaniem i wyposażeniem, jak również środki ochrony osobistej - poinformował w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Politycy PiS i opozycji pewni, że unijne środki trafią do Polski

24.10.2021 15:35
Politycy PiS, w tym m.in. wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, a także przedstawiciele opozycji są pewni, że unijne środki trafią do Polski. W ocenie wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskegoi z PSL będzie to zasługa roztropnej polityki UE.