Redakcja Polska

Pakiet antyinflacyjny. Spaść mają ceny gazu, energii, paliwa i ciepła

30.11.2021 17:36
Rząd przyjął projekty ustaw wchodzących w skład tarczy antyinflacyjnej. Przewidują one między innymi obniżenie opodatkowania gazu ziemnego, energii elektrycznej i paliw. Zostanie też wprowadzony dodatek osłonowy dla rodzin. Rozwiązania mają przyczynić się do spadku cen i zmniejszenia wydatków Polaków.
Audio
  • Rząd przyjął część rozwiązań z pakietu antyinflacyjnego. Obniżone zostaną ceny gazu, energii elektrycznej, paliwa i ciepła. Materiał Sylwii Białek (IAR)
Dodatek osłonowy to od 400 do 1150 zł wsparcia dla gospodarstwa domowego z przeznaczeniem m. in. na produkty spożywcze i koszty energii.
Dodatek osłonowy to od 400 do 1150 zł wsparcia dla gospodarstwa domowego z przeznaczeniem m. in. na produkty spożywcze i koszty energii.Kancelaria Premiera/Twitter

Premier Mateusz Morawiecki powiedział po posiedzeniu rządu, że rozwiązania te poprawią sytuację materialną obywateli. Tarcza przewiduje bowiem wprowadzenie dodatku osłonowego dla rodzin, wynikającego z podnoszonych przez producentów cen. - Dodatek osłonowy będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie on w kwotach od 400 zł do nawet 1100 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego - tłumaczył na konferencji prasowej szef rządu.

Mateusz Morawiecki powiedział, że obniżona zostanie również akcyza na paliwo. Do maja przyszłego roku nie będzie naliczana opłata emisyjna, a paliwa nie będą objęte podatkiem handlowym. Według prognoz, rozwiązania dotyczące paliw będą skutkowały obniżką około 20-25 groszy na litrze.

Stawka VAT na gaz ziemny ma zostać obniżona z 23 do 8 procent. Na pierwszy kwartał nowego roku zostanie zniesiona akcyza na energię elektryczną. Rząd obniży też na pierwsze trzy miesiące nowego roku VAT na ciepło systemowe z 23 do 8 procent.

Podczas konferencji premier mówił, że do wzrostu cen przyczyniają się wysokie ceny gazu rosyjskiego narzucanego przez władze Rosji, co przekłada się na wysokie ceny nawozów, a te skutkują wzrostem cen produktów. Dodał, że wpływ na inflację mają także podnoszone koszty energii elektrycznej wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Według Mateusza Morawieckiego, zmiany trendu i malejącej inflacji możemy się spodziewać na wiosnę.

Część rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przyjęta na drodze rozporządzeń, niektóre trafią pod obrady Sejmu w formie nowych ustaw.

IAR/dad

"Nord Stream 2 to pogłębienie uzależnienia od rosyjskiego gazu". Jacek Sasin o inwestycji Gazpromu

30.11.2021 12:41
Budowa Nord Stream 2 jest tylko pogłębieniem uzależnienia od gazu rosyjskiego; jako Polska konsekwentnie się sprzeciwialiśmy i sprzeciwiamy tej inwestycji - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

NATO ostrzega Rosję przed eskalacją napięcia na Ukrainie

30.11.2021 16:55
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oraz amerykański sekretarz Antony Blinken stanu oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze.