X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Nord Stream 2 to pogłębienie uzależnienia od rosyjskiego gazu". Jacek Sasin o inwestycji Gazpromu

30.11.2021 12:41
Budowa Nord Stream 2 jest tylko pogłębieniem uzależnienia od gazu rosyjskiego; jako Polska konsekwentnie się sprzeciwialiśmy i sprzeciwiamy tej inwestycji - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Kijów przypomniał, że gdy Ukraina opiera się rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju, gdzie życie tracą kolejni Ukraińcy, b. kanclerz Gerhard Schrder został prezesem Nord Stream 2 AG
Kijów przypomniał, że gdy Ukraina opiera się rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju, gdzie życie tracą kolejni Ukraińcy, b. kanclerz Gerhard Schröder został prezesem Nord Stream 2 AGshutterstock.com/T. Schneider

Sasin we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia pytany był o kwestię uzależnienia Europy od Gazpromu. - Europa widzi to uzależnienie rzeczywiście i negatywne skutki tego uzależnienia, ale jednocześnie wydaje się z tym godzić. Nic nie zrobiła dotychczas, żeby od tego uzależnienia odejść. Budowa Nord Stream 2 jest tylko pogłębieniem tego uzależnienia od gazu rosyjskiego. My jako Polska konsekwentnie się sprzeciwialiśmy, sprzeciwiamy tej inwestycji  - powiedział Sasin. 

Jak wskazał, PGNiG "użyła i używa wszelkich możliwych mechanizmów, które są dostępne w prawie międzynarodowym, żeby rzeczywiście przeciwstawiać się uruchomieniu tej inwestycji". Zdaniem Sasina ze strony innych państw europejskich, głównie Niemiec, "jest bardzo konsekwentne jednak pójście w tym kierunku".

- Dlatego my uniezależniamy się; my wiemy, że w uniezależnieniu się od gazu rosyjskiego to jest kwestia naszego bezpieczeństwa, ale to jest również kwestia zapewnienia Polakom nieskrępowanego dostępu do gazu, również do tego, żeby nie być szantażowanym cenowo - tłumaczył.

Jak dodał, dlatego Polska wcześniej zbudowała gazoport w Świnoujściu, "który daje nam dzisiaj możliwość dostarczania do Polski w skroplonym kształcie około 1/3 gazu potrzebnego nam, Polakom i polskiej gospodarce".

- Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący nas ze złożami norweskimi, po uruchomieniu w końcu przyszłego roku zapewni kolejną 1/3 (zapotrzebowania - przyp.red.). Około 10 mld metrów sześciennych gazu będziemy tą drogą sprowadzać - wyjaśnił minister.

W ocenie szefa MAP, te działania "bardzo konsekwentnie budują naszą niezależność energetyczną i dywersyfikują dostawy gazu". - Dzisiaj tylko około 60 procent gazu, który trafia do Polski, to jest gaz wprost rosyjski. Sześć lat temu, kiedy obejmowaliśmy władzę, było to 90 procent. To pokazuje, że tego czasu nie zmarnowaliśmy. (...) Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko tego, żeby powiedzieć, że jesteśmy od gazu rosyjskiego całkowicie niezależni - ocenił Sasin.

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec, poprowadzony po dnie Bałtyku. Omija m.in. Polskę i Białoruś, a także Ukrainę. W ostatnim czasie niemiecki regulator, czyli Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur), podjął decyzję o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream.


IAR/dad

Powołano Instytut Strat Wojennych. Mularczyk: to podniesienie sprawy reparacji na bardzo wysoki poziom polityczny

30.11.2021 11:52
Arkadiusz Mularczyk, były szef sejmowego zespołu ds. reparacji przyznał, że powstanie Instytutu Strat Wojennych oznacza podniesienie sprawy reparacji nierozwiązanej od 80 lat na bardzo wysoki poziom polityczny. Dodał, że będzie Instytutowi służył pomocą, wsparciem i kontaktami.

Polscy funkcjonariusze obrzuceni kamieniami i petardami. Kolejne próby przekroczenia granicy

30.11.2021 12:14
Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska poinformowała, że na terenie działania placówek Straży Granicznej w Mielniku i Szudziałowie doszło do dwóch prób siłowego przekroczenia granicy w trakcie, których w polskich funkcjonariuszy rzucano kamieniami i petardami, byli też oślepiani. Nikomu nic się nie stało.