Redakcja Polska

Szefowie dyplomacji krajów bałtyckich wzywają do odłączenia Rosji od systemu SWIFT

24.02.2022 09:37
Ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii ostro potępiają rosyjską agresję. Wzywają też do odłączenia Rosji od systemu SWIFT. W Kijowie miała odbyć się dziś wizyta szefów dyplomacji państw bałtyckich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay

"Zdecydowanie potępiamy powszechną agresję Rosji na niezależną, pokojową i demokratyczną Ukrainę" - napisali we wspólnym komunikacie szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii. Ministrowie wskazują, że działania Rosji są niedopuszczalne oraz rażąco naruszają prawo i normy międzynarodowe, co jest przestępstwem przeciw narodowi ukraińskiemu. "Cała społeczność międzynarodowa musi jak najmocniej potępić działania Rosji, nakładając na nią możliwie najsurowsze sankcje, w tym oddzielenie jej od systemu SWIFT i izolację polityczną" - czytamy w oświadczeniu.

W Kijowie miała odbyć się dziś solidarnościowa wizyta szefów dyplomacji krajów bałtyckich. Przedstawicielka litewskiego MSZ Vytaut Šmaižyte-Kuliešiene poinformowała Polskie Radio, że minister spraw zagranicznych Litwy nie wyleciał dziś do Kijowa.

Z kolei szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevičs, który na Ukrainę przybył wczoraj wieczorem, opuszcza obecnie stolicę Ukrainy - powiedział korespondentowi Polskiego Radia rzecznik resortu spraw zagranicznych Łotwy.


IAR/dad

Wolontariusze Syberyjscy zapraszają do modlitwy online o pokój dla Ukrainy

24.02.2022 07:50
Wolontariat Syberyjski oprócz konkretnych działań w krajach byłego ZSRR i spotkań w Warszawie, animuje modlitwę w internecie, poświęconą pilnym potrzebom mieszkańców Europy Wschodniej.

Rakiety spadają na ukraińskie miasta. Brutalny atak Rosji

24.02.2022 05:44
O 5 rano (4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach - podaje agencja Interfax -Ukraina. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad. Mieszkańcy wielu ukraińskich miast słyszą wybuchy. Eksplozje słyszane są również w stolicy Ukrainy.

Rosja zaatakowała Ukrainę. Biden: USA i sojusznicy odpowiedzą w zdecydowany sposób

24.02.2022 09:28
- Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności za niesprowokowany i nieusprawiedliwiony atak - powiedział prezydent USA Joe Biden, w odpowiedzi na atak na Ukrainę.