Redakcja Polska

Rakiety spadają na ukraińskie miasta. Brutalny atak Rosji

24.02.2022 05:44
O 5 rano (4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach - podaje agencja Interfax -Ukraina. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad. Mieszkańcy wielu ukraińskich miast słyszą wybuchy. Eksplozje słyszane są również w stolicy Ukrainy.
Rosyjska armia zaatakowała Ukrainę
Rosyjska armia zaatakowała UkrainęPAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Jak donosi korespondent Polskiego Radia, mieszkańcy Kijowa od jakiegoś czasu słyszą wybuchy w mieście. Brzmią jak odległe i mniej odległe silne tąpnięcia. Według niektórych informacji, dobiegają one z okolic Boryspola, gdzie mieści się lotnisko. Według mediów, w pobliżu lotniska słyszana była strzelanina.

Ukraińskie media donoszą też o wybuchach w Kramataorsku, potężnym wybuchu w Odessie, ale też Charkowie, Berdiansku. Zamknięto lotniska Charkowa, Dniepru i Zaporoża.

Są informacje o rosyjskim desancie z Morza Czarnego w Odessie i Morza Azowskiego w Mariupolu. Według niektórych, niepotwierdzonych informacji rosyjskie wojska znajdują się w okolicach Charkowa.

W kraju wprowadzono stan wojenny. Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba apeluje do świata o zdecydowaną reakcję. Jak napisał, Putin rozpoczął pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie, ale Ukraina będzie się bronić i zwycięży.

- Wtargnięcie rozpoczęło się - oświadczył Anton Heraszczenko, przedstawiciel MSW Ukrainy. Trwają ataki rakietowe na centra dowodzenia, lotniska, wojskowe składy w Kijowie, Charkowie, Dnieprze. Trwają artyleryjskie ostrzały granicy - dodał


IAR/PAP/PR24/dad

Prezydenci Polski i Litwy z wizytą w Kijowie. "Apelujemy do Rosji o pokój i spokój"

23.02.2022 14:51
Dziś wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy i narodem ukraińskim - mówił w środę w Kijowie prezydent Andrzej Duda.

Media: Wielka Brytania wyśle do Polski zaawansowany system obrony przeciwlotniczej

23.02.2022 21:03
Wielka Brytania tymczasowo wyśle do Polski swój najbardziej zaawansowany mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre, by wspomóc zabezpieczanie wschodniej flanki NATO - podał w środę dziennik "Sun".