Redakcja Polska

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. To samo dotyczy Litwy i Bułgarii

27.04.2022 08:57
Gazprom zapowiedział, że od środy wstrzymuje całkowicie dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, Polska od pewnego czasu zapowiadała, że nie będzie za gaz płacić w tej walucie.
Audio
  • Jutro rano rosyjski gaz z kontraktu jamalskiego przestanie płynąć do Polski. "Jesteśmy na to gotowi" - zapewnili na konferencji prasowej przedstawiciele rządu. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
Od dziś Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. To samo dotyczy Litwy i Bułgarii
Od dziś Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. To samo dotyczy Litwy i Bułgarii63ru78/Shutterstock

Przedstawiciele polskiego rządu, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, podkreślali, że nasz kraj już wcześniej przygotowywał się do dywersyfikacji źródeł gazu i do pozyskiwania tego surowca z różnych kierunków. - Nawet przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, ochronić gospodarstwa domowe, ludzi, Polaków przed tak dramatycznym krokiem ze strony Rosji - dodał szef rządu.

Naimski: Polacy mogą czuć się bezpiecznie

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polacy mogą się czuć bezpiecznie w kwestii dostępu do gazu. Podkreślił, że wszyscy odbiorcy gazu w Polsce otrzymają go w tej samej ilości, w jakiej otrzymywali do tej pory.

Piotr Naimski mówił na wspólnej konferencji z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, że Polska jest przygotowana na taki scenariusz, a ruch Moskwy jedynie uprzedza planowane odejście od rosyjskiego surowca z końcem roku, po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego. Minister podkreślił, że polski operator gazociągów - firma Gaz-System - jest przygotowany na sprowadzanie surowca z innych kierunków i źródeł. Chodzi między innymi o rozbudowany w ostatnim czasie gazoport w Świnoujściu. Dodał, że Gaz-System ma również możliwość pozyskania gazu interkonektorem czeskim, a 1 maja będzie uruchomione połączenie gazowe Polski i Litwy.

1 października ruszy gazociąg Baltic Pipe, który pozwala przesyłać do Polski gaz z Norwegii.

Magazyny gazu wypełnione w ponad 70 procentach

Anna Moskwa podkreśliła, że polskie magazyny gazu są zapełnione w około 76 procentach. Dodała, że stan się zmienia z minuty na minutę. Gaz do polskich magazynów jest nadal tłoczony. - Jednocześnie ostatnie lata i intensywne i konsekwentne działania, i polityka inwestycyjna dotycząca infrastruktury doprowadziła do możliwości dywersyfikacyjnych. To pozwala nam się czuć bezpiecznie - dodała.

W poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień powiedział, że system gazowy Polski jest gotowy na taką okoliczność jak zakręcenie wszystkich wejść wschodnich do Polski bez konieczności uruchamiania zarządzania kryzysowego. Przypomniał, że od 2016 roku w nasz system przesyłowy zainwestowano ponad 20 miliardów złotych, a plan inwestycyjny Gaz-Systemu wpisuje się w szerszą strategię dywersyfikacji.

Szantaż gazem

Identyczne informacje dot. wstrzymania od środy dostaw gazu przez Gazprom otrzymała Bułgaria. Bułgarskie ministerstwo gospodarki poinformowało, że Bułgargaz otrzymał we wtorek zawiadomienie o zawieszeniu dostaw gazu ziemnego od Gazprom Export od 27 kwietnia.

"Strona bułgarska w pełni wywiązała się ze swoich zobowiązań i dokonała wszystkich płatności wymaganych w ramach obecnej umowy terminowo, ściśle i zgodnie z jej warunkami" - zaznaczył bułgarski resort gospodarki.

Bułgarski resort energii podał, że wraz z państwowymi spółkami gazowymi podjęło działania w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań w zakresie dostaw gazu ziemnego i zaradzeniu powstałej sytuacji. Ministerstwo oświadczyło, że na razie nie będzie żadnych ograniczeń w zużyciu gazu w kraju, który ponad 90 proc. swych potrzeb zaspokaja importem od Gazpromu.

O odcięciu od dostaw gazu z Rosji do Litwy informował wcześniej pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.


IAR/PAP/dad

Piotr Skwieciński: wielu Rosjan przyjęło narrację propagandy. Mówią o eksterminacji Ukraińców

26.04.2022 15:52
Propaganda rosyjska i myślenie bardzo wielu Rosjan z łatwością zmieniły się z narracji o wyzwalaniu Ukraińców na: "eksterminujemy Ukraińców" - powiedział szef Instytutu Polskiego w Moskwie Piotr Skwieciński, jeden z wydalonych przez Moskwę polskich dyplomatów.

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

26.04.2022 17:38
Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.