Polskie Radio
Section05
kopalnia Turów

Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych. PGE uruchamia punkty sprzedaży

Spółka PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki ustawie przyjętej przez Sejm, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalni w Bełchatowie i Turowie może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze. Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGE kopalnia Turów węgiel Bełchatów sprzedaż

Hołownia znów mówi o likwidacji kopalni Turów. "Trzeba zamknąć, tylko kiedy?"

Gdy w zeszłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, Szymon Hołownia był jednym z pierwszych polityków, którzy wezwali rząd do wykonania postanowienia TSUE. Lider Polski 2050 teraz powtarza swoje stanowisko.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Szymon Hołownia POLSKA polityka węgiel

"KE nie dysponuje ani jedną opinią, która uzasadniałaby potrącanie kar za Turów". Zaskakujące pismo z Brukseli

"Komisja Europejska nie dysponuje żadnym dokumentem, opinią prawną, które uzasadniałyby potrącanie kar finansowych za Turów" - przekazał dziennikarz TVP Info Bartłomiej Graczak, który opublikował także odpowiedź służb prawnych KE na zapytanie w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Europa fundusze unijne Trybunał Sprawiedliwości UE Turów

Kary TSUE nałożone na Polskę. Müller: powód ich naliczania jest już nieaktualny

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że wykonaliśmy postanowienie TSUE, jeśli chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. W związku z tym jak podkreślił Polska wnioskuje o to, by kary na nasz kraj przestały być naliczane, ponieważ powód ich naliczania stał się nieaktualny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Piotr Müller Komisja Europejska kopalnia Turów

Artur Soboń: program wygaszania kopalń do roku 2049 wymaga zmian. Potrzebne jest większe wydobycie węgla

Program produkcji węgla rozpisany do 2049 r. dla każdej kopalni wymaga pewnie korekty, by w krótszym czy średniookresowym horyzoncie można było zaplanować inwestycje pozwalające na zwiększenie wydobycia - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel Fit for 55 kopalnia Turów Polska Grupa Górnicza zielona energia Komisja Europejska Ministerstwo Finansów

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Beata Płomecka Europa fundusze unijne

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Beata Płomecka Europa fundusze unijne

Premier o karach za Turów: przygotowujemy procedurę odwoławczą

- Jestem już po rozmowie z naszym ambasadorem w Brukseli, ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej. Przygotowujemy procedurę odwoławczą, żeby nic nie zapłacić - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o kary ws. Turowa w kontekście decyzji KE o potrąceniu należności z funduszy unijnych dla Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów kopalnia Turów polityka GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki Komisja Europejska kary

KE chce potrąceń z funduszy unijnych dla Polski. Europoseł PiS: zachowuje się jak paser

- W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której główna sprawa uległa umorzeniu. Teraz otwiera się bardzo szeroka przestrzeń różnych możliwości. Kwestia ta ma charakter absolutnie bezprecedensowy. Jeszcze nigdy do tej pory w historii kierowania Unii Europejskiej TSUE nie nałożył kar finansowych na jakiekolwiek państwo z tytułu niewykonania zabezpieczenia tymczasowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski (eurodeputowany PiS).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Komisja Europejska kopalnia Turów energetyka Unia Europejska Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE Polska w Unii Europejskiej Karol Karski

Co z karami za Turów? Minister Anna Moskwa liczy na elastyczność TSUE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ma nadzieję, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejdzie elastycznie do kwestii kar ws. kopalni Turów. W zeszłym roku Trybunał nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za niezastosowanie się do postanowienia o zaprzestaniu wydobycia w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów GOSPODARKA POLSKA Czechy Anna Moskwa

"Bolesna ale słuszna". Halicki o karze za działalność kopalni Turów

- Dziś ta kara jest wyjątkowo duża, prawie pół miliarda złotych zapłacimy za tę nonszalancję - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł KO Andrzej Halicki pytany o kary za działalność kopalni Turów. - Jest to kara bolesna. Mam nadzieję, że nie ucierpią beneficjenci - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Halicki Parlament Europejski Europarlament górnictwo kopalnia Turów Eliza Olczyk infografika

"Totalny Bantustan prawny". Marek Król o działaniu Trybunału Sprawiedliwości UE

- To jest totalne bezprawie, co orzeka TSUE - nie ma żadnego poparcia w traktatach unijnych, jest to prawo wymyślone ad hoc - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. - Jak wiemy, TSUE nie tylko egzekwuje owo prawo, ale też wymyśla i tworzy nowe formy. To rzecz niebywała w świecie, że jest i źródłem prawa, i egzekutorem tego prawa, to jest po prostu totalny bantustan prawny - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Król kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy polityka prawo

"Kompromis jest sukcesem". Michał Woś tłumaczy porozumienie ws. kopalni Turów

- Na poziomie merytorycznym Polska w tym sporze miała i ma  cały czas rację. Etap, na którym się znaleźliśmy i kompromis, który został zawarty, jest sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś z Solidarnej Polski, pytany o sprawę orzeczenia ws. kopalni Turów. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Hanna Gil-Piątek z Polski 2050, Artur Dziambor z Konfederacji i Rafał Bochenek z Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Rafał Bochenek Artur Dziambor infografika górnictwo kopalnia Turów Turów Czechy

Koniec sporu ws. Turowa. Jabłoński: polski rząd pokazał, że nie ulega szantażom

- Trudno stwierdzić, czy porozumienie z Czechami jest spektakularnym sukcesem czy spektakularną porażką. Jednak to wydarzenie będzie kładło się cieniem na relacjach polsko-czeskich w przyszłości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartosz Rydliński, wykładowca UKSW. Gośćmi audycji byli również prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL, oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski, wykładowca UŁ. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów Czechy energetyka kopalnia Turów polityka Jerzy Jachowicz

"Sukces obydwu stron". Teresa Wójcik o porozumieniu z Czechami ws. Turowa

- Dobrze, że umowa została wynegocjowana. Mamy spokój ws. funkcjonowania dużego obiektu energetycznego, kilka tysięcy ludzi nie musi się martwić o swoje miejsca pracy, o ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Natomiast Czesi zyskali interesujące rozwiązania - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Teresa Wójcik. Unijny Trybunał Sprawiedliwości poinformował, że otrzymał wnioski Polski i Czech o zawarciu porozumienia w sprawie kopalni Turów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turów kopalnia Turów Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE