Polskie Radio
Section05
kopalnia Turów

Trybunał Konstytucyjny zmienił datę ogłoszenia ważnego wyroku. Chodzi o sprawę kar finansowych nałożonych przez TSUE

Na 5 grudnia przełożone zostało przez Trybunał Konstytucyjny ogłoszenie wyroku w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN – wynika z czwartkowej wokandy TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary polityka Turów kopalnia Turów Sejm prezydent

Kopalnia Turów do zamknięcia? Janecki przypomina kontrowersyjną wypowiedź Arłukowicza

"Sami tego chcieliście, więc gratulacje" - napisał w mediach społecznościowych Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "Sieci", odnosząc się do fragmentu wypowiedzi europosła PO Bartosza Arłukowicza. Polityk opozycji w jednym z wywiadów w Radiu ZET, kilka miesięcy temu, powiedział, że kopalnię Turów, zgodnie z wyrokiem sądu, należy zamknąć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE Bartosz Arłukowicz

PO konsekwentna w likwidacji polskiego przemysłu? Gasiuk-Pihowicz: po wyborach realizacja wyroków europejskich

W mediach społecznościowych można przeczytać informację o tym, że Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała, że po wyborach zostaną wykonane wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Kamila Gasiuk-Pihowicz Turów kopalnia Turów bezpieczeństwo energetyczne wybory w Polsce polityka Prawo i Sprawiedliwość

Premier Czech: Polska wywiązuje się z umowy ws. Turowa. "Podziemna bariera jest najlepszym możliwym rozwiązaniem"

Czeskiej Agencji Prasowej premier Petr Fiala powiedział, że "Polska wywiązuje się z umowy w sprawie kopalni Turów". Polityk odniósł się do informacji Czeskiej Służby Geologicznej, według której podziemna bariera wybudowana w celu ochrony wód gruntowych działa, jednak nie przyniosła na razie efektu po czeskiej stronie granicy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Klimatu i Środowiska Turów Czechy ŚWIAT Europa energetyka kopalnia Turów Petr Fiala

Uchylenie postanowienia WSA ws. Turowa. Premier Morawiecki: wygraliśmy ten spór

- W sprawie Turowa postawiliśmy na swoim, wygraliśmy ten spór. Przed nami wielka walka w październiku, musimy pokazać naszym przeciwnikom politycznym, że Polska, która dba o swoją rację stanu, zwycięża. Musimy wygrać i dokonamy tego razem - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki NSA sąd sądownictwo Turów kopalnia Turów energetyka energia elektryczna GOSPODARKA prąd

PR24 Decyzja ws. kopalni Turów. Zalewska: NSA pokazał, że interes publiczny jest na pierwszym miejscu

- To jest bardzo ważny wyrok. Naczelny Sąd Administracyjny pokazał, że interes publiczny - interes obywateli i państwa - jest na pierwszym miejscu i że jest chroniony przez konstytucję - powiedziała w Polskim Radiu 24 eurodeputowana PiS Anna Zalewska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Zalewska Turów energetyka kopalnia Turów sąd sądownictwo NSA bogatynia energia elektryczna Polskie Radio 24 bezpieczeństwo GOSPODARKA PGE

Sprawa kopalni Turów. Szydło: sędziowie zawsze powinni się kierować dobrem polskich obywateli

"Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził oczywisty fakt, tym bardziej jednak niepokojące, że nie było to wcześniej oczywiste dla niektórych sędziów. Polscy sędziowie, podejmując decyzje, zawsze powinni się kierować dobrem polskich obywateli" - napisała na Twitterze europoseł Beata Szydło w reakcji na dzisiejsze postanowienie ws. Turowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów Turów węgiel górnictwo sąd

Sprawa kopalni Turów. NSA uchylił postanowienie warszawskiego WSA

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie kopalni Turów. Pod koniec maja sąd wojewódzki zadecydował o wstrzymaniu wydobycia w bogatyńskiej kopalni. Zażalenie na decyzję złożyli Prokurator Generalny, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i PGE. Postanowienie zostało wydane na posiedzeniu niejawnym, które pierwotnie miało się odbyć 10. lipca. Termin odroczono ze względów formalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów kopalnia Turów sądownictwo

Sprawa kopalni Turów. Minister Moskwa: będziemy się odwoływać do samego końca

- Na pewno wykorzystamy całą obowiązującą ścieżkę - tak samo jak nasi oponenci. Będziemy się odwoływać do upadłego w każdej z tych decyzji, w każdym z tych postępowań, a jest ich dużo - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska kopalnia Turów Turów środowisko energetyka GOSPODARKA POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Eksperci: teraz Turowa nie zamkniemy, ale bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości jest wyzwaniem

Tu i teraz likwidacja czy nawet zaprzestanie czasowe wydobycia w kopalni Turów nie jest możliwe ani ze względów technologicznych, ani społecznych, ani z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ale trzeba spojrzeć szerzej na efektywność kopalni i inwestować w te, gdzie wydobycie jest opłacalne, też jeżeli chodzi o węgiel kamienny - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Paweł Pelc, radca prawny. Mieli natomiast odrębne zdania na temat użyteczności OZE i szans zastępowania nimi węgla, którym dysponujemy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia Turów węgiel OZE bezpieczeństwo energetyczne

Jarosław Kaczyński: jesteśmy w Bogatyni, bo solidaryzujemy się z górnikami z kopalni Turów

Jesteśmy w Bogatyni, bo jesteśmy z Solidarności i chcemy wyrazić solidarność z ludźmi, którzy zostali bez żadnych powodów zaatakowani - powiedział w Bogatyni wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na Dolnym Śląsku odbywa się wiec Prawa i Sprawiedliwości, który został tu przeniesiony z Łodzi w związku z wydarzeniami związanymi z kopalnią Turów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński PiS Turów kopalnia Turów bogatynia Dolny Śląsk