Polskie Radio
Section05
kopalnia Turów

Czechy nie przyjęły polskiej propozycji umowy ws. Turowa. "Musi zostać omówiona przez nowy rząd w Pradze"

Strona czeska nie przyjęła złożonej przez Polskę propozycji umowy w sprawie kopalni Turów. Projekt porozumienia ma być konsultowany z przedstawicielami tworzącego się w Czechach nowego rządu. Polsko-czeskie negocjacje dotyczące dalszego funkcjonowania kopalni trwają od czerwca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy kopalnia Turów energetyka węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE

Zbigniew Ziobro skierował do TK wniosek ws. kar dla Polski. Woś: trzeba bronić suwerenności

- Każdy moment jest dobry, aby bronić polskiej suwerenności. Czy inny tydzień, inny miesiąc byłby lepszy? Nie. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ mamy do czynienia z jawnym bezprawiem - powiedział w audycji "Stan rzeczy" na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny Prokuratura Generalna Zbigniew Ziobro Trybunał Sprawiedliwości UE kopalnia Turów Sąd Najwyższy Michał Woś Ministerstwo Sprawiedliwości

Rusza proces przed TSUE ws. Turowa. Szef związkowców: czeskie zarzuty są wyssane z palca

- We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu rozpocznie się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dot. kopalni węgla brunatnego Turów. "Zarzuty strony czeskiej są wyssane z palca" - przekonuje Wojciech Ilnicki, szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" KWB Turów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE kopalnia Turów

"Problem jest trudny do rozwiązania, bo generuje go nie kopalnia, ale piaskownia". Rudyszyn o negocjacjach ws. Turowa

- To będzie bardzo trudne do zapisania jak wyegzekwować ewentualne działania, jeśli okaże się, tak jak przypuszcza strona polska, że to nie kopalnia, ale piaskownia ma wpływ na to, że po czeskiej stronie brakuje wody - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn (Biznesalert.pl, Instytut Jagielloński).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 energetyka kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy Magdalena Złotnicka

"Czekamy na pisemną wersję czeskich propozycji". Polskie ministerstwo o sprawie Turowa

"Strona czeska przygotowuje pisemną wersję swojej propozycji tekstu, który podlega uzgodnieniom" - napisał w komunikacie polski resort klimatu i środowiska. W kontekście trwającego dialogu w sprawie kompleksu wydobywczo-energetycznego w Turowie dodano, że minister Anna Moskwa "jest w bieżącym kontakcie telefonicznym ze swoim czeskim odpowiednikiem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka kopalnia Turów Czechy ministerstwo klimatu

Przedłużono negocjacje ws. Turowa. Minister klimatu: jesteśmy w dobrym dialogu

Polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni Turów zostały przedłużone do poniedziałku. Władze w Pradze obwiniają Polskę, że kopalnia negatywnie wpływa na środowisko po stronie czeskiej i powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że rozmowy zbliżają się do finału.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy POLSKA polityka kopalnia Turów ministerstwo klimatu ministerstwo środowiska GOSPODARKA

"W Czechach nastroje są takie, by sfinalizować tę kwestię". Soboń o negocjacjach ws. Turowa

- Strona czeska chce zakończenia tego sporu w drodze umowy międzyrządowej, a nie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnik rządu ds. rozwoju lokalnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Artur Soboń Polskie Radio 24 Antoni Opaliński energetyka kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy