Redakcja Polska

Polskie firmy z sukcesem obserwują kosmos w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną

03.06.2022 18:46
Polska spółka 6ROADS dzięki obserwatoriom usytuowanym w różnych miejscach globu prowadzi całą dobową obserwację kosmicznych zagrożeń i krążących dookoła ziemi satelitów.
Audio
  • Michał Żołnowski o działalności spółki 6ROADS. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne shutterstock/Alexyz3d

6ROADS jest wysokospecjalistyczną firmą zajmującą się poszukiwaniami, obserwacjami oraz astrometrią szeroko rozumianych obiektów kosmicznych stworzonych przez człowieka. W zakres jej zainteresowań wchodzi obserwacja zarówno czynnych satelitów oraz wyłączonych z użytku tzw. śmieci kosmicznych.

Podstawą  systemu spółki jest pięć zautomatyzowanych obserwatoriów astronomicznych zlokalizowanych w różnych obszarach naszego globu. Pierwsze obserwatorium należące dziś do 6ROADS zostało zbudowane w 2003 roku, czyniąc je jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Od tego czasu spółka zastosowała wiele nowatorskich rozwiązań usprawniających zarówno obserwacje jak i redukcję danych. Obserwacja kosmosu i orbity okołoziemskiej, którą prowadzi polska spółka, odbywa się w ramach projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale także współpracy z innymi podmiotami.

Z Michałem Żołnowskim, współzałożycielem spółki 6ROADS, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: kosmos

Gaz-System: mamy kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe

03.06.2022 13:57
Gaz-System ma kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony w październiku - przekazał w piątek prezes krajowego operatora systemu przesyłu gazu Tomasz Stępień. Na pozostałe 20 proc. przeprowadzimy aukcje w tym roku - dodał.

Analityk o sytuacji na froncie w Ukrainie: czas gra na korzyść Kijowa

03.06.2022 14:11
Rosjanie mają możliwości na prowadzenie ofensywnych działań do drugiej połowy wakacji - uważa analityk wojskowy Jarosław Wolski. W setnym dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę główne walki toczą się w Donbasie gdzie zarówno Ukraińcy jak i Rosjanie ponoszą ciężkie straty, czas jednak gra tutaj na korzyść Kijowa.

Komisja Europejska uruchomiła platformę logistyczną, by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy

03.06.2022 14:38
Komisja Europejska uruchomiła platformę logistyczną, by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy, zablokowanego przez Rosję w czarnomorskich portach. Na wywiezienie czeka prawie 22 miliony ton zboża. Blokada uniemożliwia dostarczenie go do krajów Afryki, którym grozi głód i Bliskiego Wschodu.