Redakcja Polska

Komisja Europejska uruchomiła platformę logistyczną, by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy

03.06.2022 14:38
Komisja Europejska uruchomiła platformę logistyczną, by pomóc w eksporcie zboża z Ukrainy, zablokowanego przez Rosję w czarnomorskich portach. Na wywiezienie czeka prawie 22 miliony ton zboża. Blokada uniemożliwia dostarczenie go do krajów Afryki, którym grozi głód i Bliskiego Wschodu.
Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję - oświadczył Wasyl Bodnar.
Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję - oświadczył Wasyl Bodnar.shutterstock.com/Valdis Skudre

Platformowa internetowa ma ułatwić nawiązywanie kontaktów biznesowych między firmami z Unii Europejskiej i z Ukrainy. - Nie mogę się doczekać, by zobaczyć ich działania w praktyce - powiedziała komisarz do spraw transportu Adina Valean. Współpracować ze sobą mają ukraińskie firmy handlujące zbożem i unijni przewoźnicy drogowi, kolejowi, także firmy zarządzające europejskimi portami, oraz te oferujące możliwości magazynowania. W każdym kraju powstały już punkty kontaktowe.

Internetowa platforma to jeden z elementów planu, który Komisja przedstawiła kilkanaście dni temu. Chodzi o szybkie utworzenie tak zwanych korytarzy solidarnościowych, by priorytetowo wyeksportować ukraińskie zboże. Jednak zdaniem ekspertów pomoc unijnych krajów nie wystarczy. Dlatego Wspólnota rozmawia z krajami Afryki, by te naciskały na Rosję w sprawie odblokowania ukraińskich portów. Ta sprawa była jednym z tematów unijnego szczytu w ubiegłym tygodniu.


IAR/dad

Piotr Gliński: odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny

03.06.2022 12:15
Odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny – zmierzający do pojednania dwóch narodów i pozytywnych interpretacji dotyczących naszej współpracy, naszych relacji - powiedział polskatimes.pl wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"100 dni chwały i niepewności". Premier Mateusz Morawiecki w FAZ o wojnie na Ukrainie

03.06.2022 13:19
"Sto dni chwały Ukrainy to jednocześnie sto dni ogromnej niepewności. Każdego dnia Ukraińcy muszą zadawać sobie pytanie, czy rzeczywiście mogą liczyć na wolną i demokratyczną Europę" - pisze w piątek premier RP Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w piątek na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Gaz-System: mamy kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe

03.06.2022 13:57
Gaz-System ma kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony w październiku - przekazał w piątek prezes krajowego operatora systemu przesyłu gazu Tomasz Stępień. Na pozostałe 20 proc. przeprowadzimy aukcje w tym roku - dodał.

Analityk o sytuacji na froncie w Ukrainie: czas gra na korzyść Kijowa

03.06.2022 14:11
Rosjanie mają możliwości na prowadzenie ofensywnych działań do drugiej połowy wakacji - uważa analityk wojskowy Jarosław Wolski. W setnym dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę główne walki toczą się w Donbasie gdzie zarówno Ukraińcy jak i Rosjanie ponoszą ciężkie straty, czas jednak gra tutaj na korzyść Kijowa.