Polskie Radio
Section05
plony

"Nie zostawimy nigdy polskich rolników samych sobie". Zdecydowana deklaracja premiera polskiego rządu

- Państwo polskie robi wszystko, by zabezpieczyć rolników na najbliższe żniwa i zabezpieczyć cenę na poziomie wyższym niż ta, z którą dziś muszą się mierzyć rolnicy – mówił premier Mateusz Morawiecki o kryzysie wywołanym przez napływ do UE ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność rolnictwo ARiMR zboże Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie Komisja Europejska Unia Europejska

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza strata zmiany klimatyczne

Żniwa w pełni, a pogoda sprzyja rolnikom. Tegoroczne plony mogą być wyższe niż w 2021 r.

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Jak dodał wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, o 4 proc. wyższe od ubiegłorocznych oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże zbiory KOWR

Rosjanie wywożą ukraińskie zboże z Berdiańska. Transport mają konwojować okręty wojenne

Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe żywność zbrodnie wojenne

Kryzys żywnościowy. Wiceszef MSZ pokazuje cyniczne działania Rosji. "Wykorzystują to do walki propagandowej"

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Rosja "wykorzystuje kwestię żywności do walki propagandowej". W siedzibie MSZ w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa resortu z przedstawicielami 21 ambasad z krajów afrykańskich i bliskowschodnich. W rozmowach wzięli też udział partnerzy z Rumunii, Litwy i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński kolej PKP wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe żywność

"Osłabi zdolność szantażowania świata przez Rosję". Dr Lorenz o budowie silosów na Ukraińskie zboże

- Powstanie infrastruktury do przechowywania zboża przy granicy z Ukrainą spowodowałaby osłabienie zdolności do wywierania nacisku i szantażowania dużej części świata przez Rosję - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Wojciech Lorenz, ekspert ds. bezpieczeństwa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina rolnictwo USA Rosja