Polskie Radio
Section05
plony

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza strata plony zmiany klimatyczne

Żniwa w pełni, a pogoda sprzyja rolnikom. Tegoroczne plony mogą być wyższe niż w 2021 r.

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Jak dodał wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, o 4 proc. wyższe od ubiegłorocznych oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże zbiory plony KOWR

Rosjanie wywożą ukraińskie zboże z Berdiańska. Transport mają konwojować okręty wojenne

Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe żywność plony zbrodnie wojenne

Kryzys żywnościowy. Wiceszef MSZ pokazuje cyniczne działania Rosji. "Wykorzystują to do walki propagandowej"

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że Rosja "wykorzystuje kwestię żywności do walki propagandowej". W siedzibie MSZ w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa resortu z przedstawicielami 21 ambasad z krajów afrykańskich i bliskowschodnich. W rozmowach wzięli też udział partnerzy z Rumunii, Litwy i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński kolej PKP wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe żywność plony

"Osłabi zdolność szantażowania świata przez Rosję". Dr Lorenz o budowie silosów na Ukraińskie zboże

- Powstanie infrastruktury do przechowywania zboża przy granicy z Ukrainą spowodowałaby osłabienie zdolności do wywierania nacisku i szantażowania dużej części świata przez Rosję - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Wojciech Lorenz, ekspert ds. bezpieczeństwa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina plony rolnictwo USA Rosja

"Świadoma propaganda lub sianie chaosu". Liziniewicz o wypowiedzi Tuska nt. ukraińskiego zboża

- Pytanie, czy nie jest to świadome wpisywanie się w rosyjską propagandę i sianie chaosu w Polsce - zastanawiał się na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz, publicysta "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", komentując słowa Donalda Tuska na temat konkurencyjności ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Michał Rachoń Jacek Liziniewicz wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina plony zbiory rolnictwo polityka