Redakcja Polska

Polskie drony Warmate bronią Ukrainy. To innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych

08.06.2022 14:30
Polska amunicja krążąca wykorzystywana jest do ataków, a także do obserwacji obiektów wroga. Bezzałogowce w ostatnich latach stały się integralnym elementem wyposażenia wojsk lądowych.
Audio
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o dronach Warmate. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Dron Warmate
Dron WarmateFot.: Youtube/WB Group

Polska dostarczyła Ukrainie wystarczającą liczbę czołgów do sformowania dwóch brygad - to ponad 200 sztuk T-72. Prócz czołgów, do tej pory za Bug dotarły także bojowe wozy piechoty. Wśród broni, która trafiła z Polski na Ukrainę, są również haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też rakiety powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 i Su-27. 

Z polskiego arsenału do walczących z Rosją trafiły też m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które mają już na swoim koncie niepotwierdzone oficjalnie zestrzelenia rosyjskich śmigłowców. Polska przekazuje też Ukrainie duże ilości amunicji.

Prócz ciężkiego sprzętu to także drony produkcji polskiego WB Electonics służące m.in. do działań rozpoznawczych. Sami Ukraińcy chwalą się posiadaniem polskich dronów Warmate - systemu amunicji krążącej podobnego do amerykańskich Switchblade. Bezzałogowce w ostatnich latach stały się integralnym elementem wyposażenia wojsk lądowych.

Jak informuje producent dronów, system amunicji krążącej Warmate to innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych Grupy WB, charakteryzujący się lekką konstrukcją i możliwością realizacji różnego rodzaju misji. Warmate wykorzystywany jest z powodzeniem przez polskie oraz zagraniczne siły zbrojne.

Plecakowa wersja systemów amunicji krążącej Warmate może być użytkowana jako samodzielny system, przenoszony bądź przewożona przez pododdział wojsk lądowych lub specjalnych. System stanowi alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych, posiadając zdolność do operowania w znacznie większym promieniu, pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu w relatywnie dużym przedziale czasowym (czas lotu platformy powietrznej to 70 minut). Istnieje także możliwość dodatkowego wyposażenia systemu w głowicę naprowadzania na laserowo podświetlony cel. Platforma Powietrzna Warmate używana w trybie bojowym jest przewidziana do jednorazowego użycia. W trybie obserwacyjnym może być wielokrotnie odzyskiwana. 

Z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl rozmawiał Przemysław Pawełek.

Rosjanie chcieli zbombardować czołgi T-72 z Polski. Nie trafili

07.06.2022 12:45
Rosjanie za pomocą pocisków wystrzelonych znad Morza Kaspijskiego chcieli zniszczyć m.in. dostarczone Ukrainie przez Polskę czołgi T-72. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", maszyny od dawna są pod Odessą i pod Charkowem. Żadna nie została zbombardowana.

Rozmowa Zełenski-Scholz. Kiedy Niemcy wyślą broń, której potrzebuje Ukraina?

08.06.2022 14:01
W rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem poruszyłem kwestię tego, jak traktowani są ukraińscy jeńcy wojenni w rosyjskiej niewoli - przekazał w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że tematem rozmowy była też dalsza pomoc wojskowa dla Kijowa. Tymczasem Norwegia zdecydowała o dostarczeniu Ukrainie 22 samobieżnych haubic, z zastrzeżeniem, że kolejne transporty tego typu będą utajnione. 

Będzie siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? "Wspólnota musi wziąć głębszy oddech"

08.06.2022 13:29
Unia Europejska, po przyjęciu w ubiegłym tygodniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, robi przerwę. - Wspólnota musi wziąć głębszy oddech - komentują unijni dyplomaci w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.