Redakcja Polska

"Le Monde": francuski TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

25.08.2022 10:12
Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, a dyrektorzy koncernu nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek – informuje w środę dziennik "Le Monde".
SU-34 to rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny, klasyfikowany również jako samolot myśliwsko-bombowy, zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.
SU-34 to rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny, klasyfikowany również jako samolot myśliwsko-bombowy, zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej. min.obrony Rosji/twitter

TotalEnergies jako jedyny z francuskich koncernów energetycznych kontynuuje swoją działalność w Rosji. Wraz ze swoim partnerem Novatekiem eksploatuje złoża gazu i zarabia na sprzedaży kondensatu gazowego, który po przetworzeniu wykorzystywany jest jako komponent paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę – podaje "Le Monde".

Operatorem złoża jest Tiernieftiegaz. W 49 proc. złoże należy do TotalEnergies, a 51 proc. do Novateku – przekazuje dziennik.

"Le Monde" prześledził łańcuch dostaw, który prowadzi od pola gazowego Tiermokarstowoje na Syberii do dwóch baz lotnictwa wojskowego (Morozowskaja i Malczewo), gdzie stacjonują eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych, które są oskarżane przez międynarodowe organizacje pozarządowe Amnesty International i Human Rights Watch o uderzanie w ukraińską ludność cywilną, w szczególności o zbombardowanie teatru w Mariupolu, co spowodowało śmierć nawet do 800 osób.

Tydzień po masakrze w Mariupolu TotalEnergies nadal zaopatrywał rafinerię, która wysyła paliwo do bazy Morozowskaja – podkreśla "Le Monde".

Finansują mordy na cywilach

Baza lotnicza Malczewo pozyskuje ropę z rafinerii w Omsku, która była zaopatrywana w kondensat gazowy z Tiermokarstowoje od 18 kwietnia do 19 czerwca. Dywizjon SU-34 z Malczewa był używany przez rosyjskie siły do bombardowania Charkowa i jego regionu – podaje gazeta, powołując się na ustalenia serwisu Refinitiv.

"Od miesięcy ostrzegamy firmy, że kupując to paliwo finansują mordy na ukraińskich cywilach" – powiedział "Le Monde" doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego - Ołeh Ustenko.

Rekordowy zysk TotalEnergies 

Pod koniec lipca TotalEnergies ogłosił, że w drugim kwartale 2022 r. osiągnął rekordowy zysk w wysokości 5,7 mld dolarów, tj. dwa i pół razy wyższy niż w tym samym okresie 2021 r.

Nie wyobrażam sobie, by udziałowcy TotalEnergies udzielili swojemu prezesowi mandatu, uprawniającego go do kontynuowania działalności w Rosji, podczas gdy kraj ten popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie" - podkreśla Ustenko.

"Nasz partner w Rosji, to firma prywatna. Gdyby był powiązany z państwem rosyjskim, nasza analiza z pewnością byłaby inna" – tłumaczył dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanne w wywiadzie dla dziennika "Ouest-France" 15 czerwca.

W radzie nadzorczej Novateku nadal zasiada trzech Francuzów, w tym dwóch dyrektorów TotalEnergies oraz Emmanuel Quidet, założyciel i obecny prezes Francusko-Rosyjskiej Izby Handlowej – podaje "Le Monde".


PAP/dad

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jego wartość robi wrażenie

24.08.2022 15:27
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił w Dniu Niepodległości Ukrainy największy - jak dotychczas - pakiet pomocy, którego wartość wynosi prawie trzy miliardy dolarów.

Rozmowy na szczycie. Mateusz Morawiecki spotka się z Emmanuelem Macronem

25.08.2022 09:00
Zasięg pomocy dla Ukrainy jest niewystarczający. W poniedziałek kolejne rozmowy. Premier Mateusz Morawiecki wybiera się do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Rozmowy będą też dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydent Andrzej Duda: Polska jest dumna, że jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy

25.08.2022 09:54
Ukraina świętuje rocznicę swojej niepodległości, a Polska jest dumna, że była pierwszym państwem, które ją uznało - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent podziękował też swoim poprzednikom za wkład w relacje polsko-ukraińskie.