Redakcja Polska

Polska uczestnikiem księżycowego programu Artemis

18.09.2022 12:00
Celem programu Artemis jest między innymi długotrwała i zrównoważona eksploracja na orbicie i powierzchni Księżyca, a także przygotowanie i realizację lotów załogowych.
Audio
  • Polski wkład w kosmiczną misję Artemis 1 - rozmowa Przemysława Pawełka z Aleksandrą Bukałą, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA [POSŁUCHAJ]
Rakieta SLS na stanowisku startowym
Rakieta SLS na stanowisku startowymPAP/EPA/NASA/Joel Kowsky

Międzynarodowa misja organizowana przez NASA, w trakcie której okrążony zostanie Księżyc, to przygotowanie do kolejnych, w trakcie których człowiek stanie ponownie na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. 

W przyszłości rakieta Orion, w ramach programu zabierze załogę w przestrzeń kosmiczną, umożliwi awaryjne przerwanie lotu, zapewni utrzymanie załogi przy życiu podczas podróży kosmicznej oraz bezpieczny powrót.

Na pokładzie rakiety Orion znajdują się m.in. się detektory podczerwieni do monitorowania pracy
kluczowych systemów środowiskowych, wyprodukowane przez polską firmę VIGO Photonics, a także czujniki radiacji zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Misja Artemis 1, której start zaplanowany jest na koniec września, ma poczynić badania, które utorują drogę do ponownego postawienia przez człowieka stopy na Księżycu, a dalej do utworzenia tam stałej bazy, która wykorzystana zostanie do ziemskiej misji na Marsa.

Aleksandrą Bukałą, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: kosmos księżyc NASA POLSA

Oficjalne otwarcie Kanału Żeglugowego przez Przekop Mierzei Wiślanej

17.09.2022 13:00
Dziś uroczyste otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, nowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od jutra kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Pełną funkcjonalność kanał uzyska w przyszłym roku.

Kontrofensywa Ukrainy. Raport: Rosjanie będą uparcie bronić się w obwodzie charkowskim

17.09.2022 11:57
Rosjanie będą najpewniej prowadzić uporczywą obronę w obwodzie charkowskim na linii pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe (obwód ługański), ponieważ zapewnia ona kontrolę nad ważną trasą zaopatrzenia z terytorium Rosji oraz osłania okupowaną część Donbasu – podaje w sobotę brytyjski resort obrony.

Prezydent Duda: Polska potrzebuje przejścia przez Mierzeję Wiślaną, aby uniezależnić się od Rosji

17.09.2022 16:34
Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.