Redakcja Polska

Ambasador USA w Polsce: Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski

27.09.2022 15:19
Gazociąg Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski - ocenił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według amerykańskiego dyplomaty informacja o otwarciu gazociągu jest bardzo istotna, a nowe, zdywersyfikowane źródła energii są kluczem do dostatku polskich obywateli. 
Prezydent Andrzej Duda oraz premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen.
Prezydent Andrzej Duda oraz premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen.PAP/Marcin Bielecki

W tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodnipomorskie) symbolicznie uruchomiono we wtorek przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
00:53 11962084_1.mp3 Rurociąg Baltic Pipe gotowy do przesyłu błękitnego paliwa. Na terenie tłoczni Goleniów symbolicznie uruchomiono polsko-duńską inwestycję. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski we wtorek w rozmowie z PAP był pytany, czy otwarcie Baltic Pipe to w jego odczuciu dobry ruch. - Chciałem pogratulować Polsce za zainwestowanie w swoją przyszłość. Polska gospodarka, polscy obywatele, aby się rozwijać potrzebują energii i musieli odejść od dwóch uzależnień - od węgla i rosyjskich źródeł energii, więc ta informacja z dzisiaj jest bardzo istotna - ocenił.

"Klucz do dostatku"

Podkreślił, że nowe, zdywersyfikowane źródła energii są "kluczem do dostatku". - My, Amerykanie, chcemy, aby Polacy żyli nie tylko w wolności, ale żeby żyli w dostatku i aby im się dobrze powodziło - dodał.

Brzezinski powiedział, że ma nadzieję, że polski rząd podejmie również korzystne dla Polaków decyzje w kontekście zainwestowania w energetykę nuklearną. Przypomniał, że USA w ramach konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel złożyły ofertę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Wybór amerykańskiej oferty, jego zdaniem, "zbliży nasze kraje na kolejne 100 lat, jeśli chodzi o współpracę energetyczną". - To jest ważne dla Polski, dla jej przyszłości, więc mam nadzieję, że konsorcjum Westinghouse i Bechtel zostanie wybrane, bo to będzie bardzo korzystne dla regionu i Polski, która stanie się tak na prawdę hubem energetycznym - powiedział ambasador USA w Polsce.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Oferty dla polskiego rządu złożyły EDF, koreańskie KHNP oraz Westinghouse we współpracy z rządem USA.


PAP/dad

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

27.09.2022 10:11
Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.

"Tagesspiegel": rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych

27.09.2022 13:03
Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych – informuje dziennik "Tagesspiegel". Po tym, jak w poniedziałek wieczorem wykryto wyciek z Nord Stream 2 na duńskich wodach terytorialnych, także rzecznik Nord Stream 1 poinformował o szybkim i "poważnym spadku ciśnienia" w obydwu rurociągach. Zdaniem przedstawicieli rządu federalnego, nie jest to zbieg okoliczności.

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

27.09.2022 14:28
W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział w czasie wtorkowej konferencji po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".