Redakcja Polska

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować wyrzutnie Chunmoo oraz HIMARS

04.11.2022 15:05
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować z polskimi rozwiązaniami południowokoreańskie wyrzutnie Chunmoo oraz amerykański system artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi między innymi o systemy łączności i pojazdy, na których wyrzutnie będą posadowione.
Wyrzutnie Chunmoo pozwolą na paraliżowanie ruchów wroga na dystansie do 300 km
Wyrzutnie Chunmoo pozwolą na paraliżowanie ruchów wroga na dystansie do 300 kmFlying Camera/Shutterstock

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej, podpisanie umowy ramowej pomiędzy PGZ a Agencją Uzbrojenia nastąpi - w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - w poniedziałek 7 listopada.

Umowa ramowa będzie przewidywać duży udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w przygotowaniu zarówno koreańskich jak i amerykańskich wyrzutni do użytkowania przez polskie wojsko. To spółki wchodzące w skład PGZ będą odpowiedzialne za integrację zarówno pojazdów, na których będą posadowione wyrzutnie, jak i systemów łączności, dowodzenia oraz zabezpieczenia technicznego.

W piątek - o czym informowało kierownictwo resortu obrony na portalach społecznościowych - podpisano umowę wykonawczą do zawartego 19 października z producentem wyrzutni Chunmoo firmą Hanwha (czyt. hanła). To pierwsza tego typu umowa o wartościtrzech miliardów 550 milionów dolarów na dostawę 218 modułów wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo wraz z kilkunastoma tysiącami sztuk amunicji oraz pakietem szkoleniowym i logistycznym. Pierwsze 18 sztuk wyrzutni z Korei Południowej polskie wojsko dostanie już w przyszłym roku. Wtedy też będzie realizowana dostawa dywizjonu artylerii zza oceanu - HIMARS.


IAR/dad

Szef MON zatwierdził umowę wykonawczą na zakup 218 wyrzutni K239 Chunmoo

04.11.2022 09:58
Wojsko Polskie wkrótce otrzyma wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. -  Zatwierdziłem umowę wykonawczą na zakup 218 wyrzutni wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji - podał wicepremier na twitterze.

Wymiana danych wywiadowczych i kwestie ćwiczeń wojskowych. Jest polsko-litewska umowa

04.11.2022 13:07
Polska i Litwa uzgodniły dzisiaj wymianę informacji wywiadowczych oraz kwestie przeprowadzania nieoczekiwanych ćwiczeń wojskowych. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Wilnie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i jego litewski odpowiednik - dowódca Sił Zbrojnych Litwy Valdemaras Rupšis.

10 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

05.11.2022 09:00
Polskie firmy i instytuty naukowe wzięły aktywny udział w ponad 80 misjach zorganizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W tym roku mija 10 lat od wejścia naszego kraju w struktury tej organizacji.