Redakcja Polska

10 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

05.11.2022 09:00
Polskie firmy i instytuty naukowe wzięły aktywny udział w ponad 80 misjach zorganizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W tym roku mija 10 lat od wejścia naszego kraju w struktury tej organizacji.
Audio
  • Polska obchodzi 10-lecie członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej 10 lat temu
Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej 10 lat temuesa.int

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) profesor Grzegorz Wrochna ocenił, że dzięki członkostwu w ESA w Polsce rozwinęła się nowa gałąź gospodarki. „Ponad 150 polskich firm zdobyło już kontrakty z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na dostarczanie rozmaitych produktów i usług. To co przed nami to przejście na wyższy poziom i dostarczanie nie tylko pojedynczych komponentów, ale całych systemów, a może nawet satelitów” - mówił profesor Wrochna.

Jedną z polskich firm, która współpracuje z ESA jest InPhoTech, zajmująca się fotoniką światłowodową. Wiceprezes do spraw rozwoju biznesu Tadeusz Tenderenda powiedział, że wspólnie ze Śląskim Centrum Techniki Lotniczej w ostatnich latach zaprojektowali dla ESA inteligentny materiał kompozytowy do wykorzystania w elementach konstrukcyjnych satelitów. „Nazywamy ten materiał inteligentnym dlatego, że sam kompozyt jest wyposażony w włókna światłowodowe, które działają jak czujnik. Światłowód poza tym, że może być wykorzystywany w transmisji danych, to również można go użyć do zbierania informacji. W ten sposób taki światłowód zintegrowany w materiale kompozytowym zbiera informacje o tym jaka jest temperatura takiej konstrukcji, jakie są naprężenia czy odkształcenia” - wyjaśnił Tadeusz Tenderenda z InPhoTech.

W piątek (28.10.) w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii podczas konferencji z okazji 10-lecia członkostwa Polski w ESA doszło do podpisania umowy dotyczącej utworzenia w naszym kraju Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland). Jego celem będzie rozwijanie pod okiem ekspertów polskich startupów wykorzystujących technologie kosmiczne. Umowę podpisali szefowie ESA i Agencji Rozwoju Przemysłu. Nabór do współpracy dla firm ma zostać uruchomiony pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Według danych POLSA w naszym kraju w przemyśle kosmicznym działa około 400 podmiotów - firm i instytutów, które zatrudniają mniej więcej 12 tysięcy osób. 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA.


IAR/PP

Rząd przyjął uchwałę w sprawie lokalizacji i technologii pierwszej siłowni jądrowej w Polsce

02.11.2022 15:24
Elektrownia ma być wybudowana przez Amerykanów, spółkę Westinghouse w technologii AP1000. Wybrana przez inwestora lokalizacja to Lubiatowo-Kopalino na północy Polski.

Prezydent USA Joe Biden zapewnia: amerykańskie wojska w Polsce pozostaną na długo

04.11.2022 08:59
Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że wojska amerykańskie pozostaną w Polsce na długo. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Biały Dom zasugerował wcześniej, że dodatkowe siły USA skierowane na wschodnią flankę NATO nie opuszczą Europy w przewidywalnej przyszłości.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować wyrzutnie Chunmoo oraz HIMARS

04.11.2022 15:05
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować z polskimi rozwiązaniami południowokoreańskie wyrzutnie Chunmoo oraz amerykański system artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi między innymi o systemy łączności i pojazdy, na których wyrzutnie będą posadowione.