Redakcja Polska

Lockheed Martin: w przyszłym roku dostawa HIMARS-ów dla Polski

17.11.2022 09:07
Dwadzieścia zamówionych przez Polskę zestawów HIMARS zostanie dostarczonych w przyszłym roku - zapowiedziała Rita Flaherty, wiceprezes do spraw strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin Missiles and Fire Control (MFC).
Polska pierwsze HIMARS-y otrzyma już w przyszłym roku
Polska pierwsze HIMARS-y otrzyma już w przyszłym rokuMike Mareen/Shutterstock

Flaherty dodała, że firma może Polsce zaoferować ok. 200 zestawów w odpowiedzi na zapytanie ofertowe MON. Zadeklarowała gotowość do współpracy z polskim przemysłem np. w produkcji amunicji. Zwróciła uwagę na różnice między M142 HIMARS a innymi systemami, jak wybrany przez Polskę koreański K239 Chunmoo. - Myślę, że dzięki zwiększonej produkcji możemy dotrzymać ustalonego terminu i dostarczyć zamówione przez Polskę HIMARSY w 2023 roku - powiedziała Flaherty.

W 2019 r. Polska kupiła 20 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu – 18 bojowych i dwie ćwiczebne – oraz sprzęt towarzyszący. Wprowadzenie tej kategorii uzbrojenia zapisano w programie modernizacyjnym Homar. Początkowo zakładano, że system zostanie opracowany przez rodzime zakłady, później, że będzie to produkcja licencyjna.

Zapytanie o kolejnych 500 zestawów

W maju bieżącego roku MON zwróciło się do USA o przygotowanie oferty kolejnych ok. 500 zestawów (amerykańskie wojsko przed przekazaniem kilkunastu zestawów Ukrainie dysponowało 410 tymi systemami). Z uwagi na potrzeby USA i innych zainteresowanych państw oraz czas konieczny na realizację takiego zamówienia Polska zamówiła 218 wyrzutni Chunmoo z Korei Południowej.

- Jesteśmy blisko liczby 200 - powiedziała Flaherty odnosząc się do możliwej odpowiedzi na polskie zapytanie o ofertę. Zaznaczyła, że terminy dostaw to kwestia wymagań MON oraz decyzji władz USA, ponieważ zależy to od rządu USA, który w wielu przypadkach w pierwszej kolejności uzupełnia własne zasoby i niekoniecznie ten, kto pierwszy się zgłosił, pierwszy dostaje sprzęt.

Flaherty: Chunmoo to nie HIMARS

Podkreśliła, że nie należy innych systemów, w tym koreańskiego, określać mianem HIMARS-a. - Nie kwestionuję wyboru MON; tego, że musi wywiązywać się z zobowiązań w sprawach obronności, ale jest kilka kluczowych różnic między tymi systemami - powiedziała.

- Pocisk GMLRS i jego wersję o zwiększonym zasięgu ER GMLRS, a także ATACMS i PrSM można wystrzeliwać tylko z wyrzutni HIMARS i gąsienicowej wersji - M270 - zaznaczyła Flaherty. Dodała, że chodzi nie tylko o różnice w rodzaju amunicji, ale i w oprogramowaniu. Zwróciła uwagę, że "jest tylko jeden HIMARS", a system został sprawdzony w warunkach bojowych.

Laboratorium Lockheed Martin w Polsce

Zapewniła, że koncern jest otwarty na współpracę, a jednym z obecnie omawianych projektów jest ulokowanie w Polsce regionalnego centrum wsparcia dla systemu. Podkreśliła, że firma jest gotowa współpracować z polskim przemysłem także w związku z zakupami pocisków przeciwpancernych Javelin, produkowanych wspólnie przez firmy Raytheon i Lockheed Martin, przy systemach takich jak śmigłowiec uderzeniowy AH-64 Apache, którego wiele systemów dostarcza LM, i przy pociskach PAC-3 MSE, wybranych w pierwszej fazie programu Wisła jako uzbrojenie zestawów Patriot.

Dotychczas ustalono, że ramach offsetu w spółkach PGZ powstanie laboratorium symulacyjne tych pocisków, krajowe firmy włączono w produkcje zespołów startowych tych rakiet.

Flaherty zapewniła, że chodzi nie tylko o przenoszenie do Polski produkcji elementów już zamówionego sprzętu, ale firma jest gotowa współpracować z MON i polskimi zakładami nad nowymi projektami, podobnie jak w przypadku zamówień dla USA, gdzie została wybrana jako partner wojsk lądowych w pracach nad nowym precyzyjnym pociskiem dalekiego zasięgu PrSM.


PAP/dad

Prezydent Andrzej Duda: nic nie wskazuje na to, żeby to był intencjonalny atak na Polskę

16.11.2022 13:56
Prezydent Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poinformował, że ogromna część rakiet została wystrzelona w stronę zachodniej Ukrainy, niektóre spadły przy granicy z Polską.

Szef NATO: nie ma przesłanek, że Rosja szykuje ofensywę wojskową przeciw Sojuszowi

16.11.2022 16:45
Nie Ukraina a Rosja ponosi odpowiedzialność za wybuch rakiety, która spadła wczoraj na polską wieś zabijając dwie osoby - podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem CIA o ogólnej sytuacji bezpieczeństwa

16.11.2022 21:00
W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem CIA Williamem Burnsem, który po wizytach w Ankarze i Kijowie jest w Warszawie - poinformował szef BBN Jacek Siewiera.