Polskie Radio
Section05
artyleria

Spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Kułeba: Ukraina otrzymała 300 tys. z 1 mln obiecanych pocisków artyleryjskich

Ukraina otrzymała do tej pory 300 tys. pocisków artyleryjskich z 1 mln sztuk amunicji, obiecanych wcześniej przez Unię Europejską - powiedział w środę szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska Słowacja broń artyleria Bruksela dyplomacja

Ukończono remont wszystkich czołgów Abrams dla Ukrainy. Pentagon podał termin dostaw

W poniedziałek asystent sekretarza sił lądowych ds. uzbrojenia Doug Bush poinformował, że producent czołgów Abrams oddał ostatnie z 31 zakupionych dla Kijowa pojazdów. Trafią one na Ukrainę wczesną jesienią. Urzędnik przekazał też, że USA przyspieszają z produkcją amunicji artyleryjskiej.
Zobacz więcej na temat:  USA bezpieczeństwo wojna na Ukrainie armia artyleria wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT Abrams

Rosyjski ostrzał z powietrza i zacięte walki w Donbasie. Raport z sytuacji na froncie

W ciągu minionej doby Rosjanie ponad sto razy ostrzelali terytorium Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjska armia wystrzeliła jedną rakietę, dokonała 27 uderzeń lotniczych i 80 ataków artyleryjskich. Pociski spadły między innymi na osiedla w obwodach zaporoskim i chersońskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Kijów drony artyleria lotnictwo Chersoń serwis wschodni Donbas Rosja

"Odpowiada za ponad 60 proc. wszystkich zniszczeń". Ukraiński sztab generalny o znaczeniu artylerii

Przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego porucznik Andrij Rudyk oznajmił, że "pomimo licznych prognoz zwiastujących dominującą rolę lotnictwa we współczesnych konfliktach zbrojnych, wojny dzisiejszych czasów to w istocie starcia jednostek artylerii. Ostrzały artyleryjskie odpowiadają za ponad 60 proc. wszystkich zniszczeń wojennych".
Zobacz więcej na temat:  artyleria wojna 2023 wojna na Ukrainie wojsko broń ŚWIAT Europa

Wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy: na froncie kluczowa jest artyleria, pod tym względem przegrywamy

Obecnie toczy się wojna artylerii, to ona zdecyduje o przyszłości, a Ukraina pod względem artylerii przegrywa - ocenił wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki w wywiadzie dla dziennika "Guardian". Jak podkreślił, "wszystko zależy od tego, jakiej pomocy udzieli nam Zachód".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni broń artyleria

USA dostarczą Ukrainie "zaawansowane uzbrojenie". Biden zapowiedział nową pomoc

Prezydent Joe Biden zapowiedział kontynuowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym poprzez dostarczanie zaawansowanych systemów artyleryjskich i rakietowych. W komentarzu na łamach dziennika New York Times Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone chcą niepodległej i demokratycznej Ukrainy zdolnej do obrony przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ukraina Rosja Joe Biden broń wojna 2022 pomoc artyleria

"Decydenci podejmowali decyzje - zlikwidować". Były dowódca wojskowy o "zwijaniu" wojska za czasów PO

- 10 lat temu wszyscy mówili, że artyleria do niczego nam nie jest potrzebna. Że artylerią pokoju się nie zaprowadza, że to jest zmierzch artylerii. Stąd też ówczesne tendencje w Polsce. Kiedyś mieliśmy pięć brygad artylerii, brygady rakietowe. To wszystko zlikwidowano - powiedział gen. Jarosław Kraszewski, były szef Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko artyleria Wojsko Polskie bezpieczeństwo