Redakcja Polska

100 mln euro od Komisji Europejskiej w związku z importem zboża z Ukrainy. Jedna trzecia dla Polski

25.03.2023 13:51
Dodatkowe 100 milionów euro przekaże Komisja Europejska pięciu krajom w związku z importem zboża z Ukrainy, z czego ponad jedną trzecią otrzyma Polska. Dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia.
KE przekaże 100 mln euro na import zboża z Ukrainy. Duża kwota trafi też do Polski
KE przekaże 100 mln euro na import zboża z Ukrainy. Duża kwota trafi też do PolskiElena Larina/shutterstock

Chodzi o wyrównanie rolnikom strat wywołanym zwiększonym przywozem ukraińskich zbóż i nasion oleistych. W tej sprawie, jak ustaliła Beata Płomecka, jest już zgoda przewodniczącej Komisji Europejskiej. Oficjalnie decyzja może być ogłoszona już w przyszłym tygodniu. Pieniądze mają pochodzić z tak zwanej rezerwy kryzysowej. Jest też możliwość podwojenia otrzymanego unijnego wsparcia pieniędzmi z krajowego budżetu. Polska w tej transzy będzie największym beneficjentem.

Podobnie jak w pierwszym pakiecie pomocowym ogłoszonym w poniedziałek przez Komisję. Z ponad 56 milionów euro do Polski trafi prawie 29,5 miliona euro. Te pieniądze również będą pochodzić z rezerwy kryzysowej i również będzie możliwość podwojenie otrzymanej kwoty wsparciem krajowym. Ostateczna decyzja unijnych krajów zatwierdzająca tę propozycję również jest spodziewana w przyszłym tygodniu.


IAR/dad

Kolejne sankcje UE wobec Rosji w najbliższych miesiącach. Premier: chcemy też uszczelnienia obecnych

25.03.2023 12:19
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że "11. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji będzie w ciągu najbliższych 2 miesięcy". W rozmowie z RMF FM premier stwierdził, że w Unii Europejskiej jest dzisiaj dużo mniejsza ochota na kolejne sankcje.

Ogromne straty i niedobór amunicji. ISW o sytuacji Rosjan na froncie

25.03.2023 12:59
Rosyjska propaganda przygotowuje Rosjan na ukraińskie kontrnatarcie. Według Instytutu Badań nad Wojną nawet w Moskwie zauważono, że ukraińskie Siły Zbrojne stopniowo przejmują inicjatywę na froncie. Niezależni analitycy wojskowi zwracają uwagę na ogromne straty ponoszone przez Rosjan i niedobór amunicji.