Redakcja Polska

Ochrona polskiej granicy. Szef PGZ: coraz więcej sprzętu trafia do polskich służb

25.05.2023 13:17
Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wywiera duży wpływ na zapotrzebowanie służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych, w tym także Straży Granicznej. - Polska Grupa Zbrojeniowa w ostatnich latach zwiększyła produkcję sprzętu potrzebnego do ochrony granicy. Dostarczamy nie tylko broń, ale też noktowizję, maski gazowe, tarcze ochronne i hełmy - podkreślił prezes PGZ Sebastian Chwałek.
Straż Graniczna otrzymuje zwiększone dostawy broni, ale także sprzętu do noktowizji, termowizji i optycznego.
Straż Graniczna otrzymuje zwiększone dostawy broni, ale także sprzętu do noktowizji, termowizji i optycznego.twitter/ Straż Graniczna

Szef PGZ ocenił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej miała duży wpływ na zapotrzebowanie służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych. - Już w pierwszych dniach, gdy pojawiły się ataki hybrydowe na naszą granicę, wydaliśmy stosowne dyspozycje naszym spółkom. Spółki, zwłaszcza te, które produkują broń strzelecką i środki ochrony osobistej, natychmiast przystąpiły do bardzo intensywnej pracy. Odpowiedzieliśmy na zapotrzebowanie, nie czekając na zamówienia. Dzięki temu mogliśmy szybko dostarczać pomoc na granicę, nie tylko broń, ale też noktowizję, maski gazowe, tarcze ochronne i hełmy, systemy kontenerowe - zaznaczył.

Jego zdaniem przygotowanie tych spółek zaowocowało w momencie wybuchu wojny na Ukrainie. - W wielu miejscach byliśmy już rozpędzeni. Rzeczywiście, wykorzystaliśmy ten moment. Analiza sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, przynajmniej w naszym przemyśle, dała bodziec do tego, aby podnieść zdolności produkcji i dostosować je do mniej bezpiecznych czasów - ocenił Chwałek.

Zainteresowanie zagranicznych partnerów 

Sprzęt oferowany służbom mundurowym podległym MSWiA był prezentowany m.in. na targach Polsecure w Kielcach. Jak zaznaczył prezes PGZ, stanowiska Grupy odwiedzały tam także zagraniczne delegacje zainteresowane zakupami.

Na targach prezentowane były m.in. wozy 4x4, w które PGZ może wyposażać formacje mundurowe. - Ciekawą ofertą jest nasz Waran, który w wersjach lżej opancerzonych, mniej bojowych, może być wykorzystywany do patrolowania terenu przygranicznego. Oferowaliśmy też wielofunkcyjne pojazdy gąsienicowe odpowiednie np. do gaszenia pożarów lub ewakuacji ludności z obszarów trudno dostępnych. Mamy możliwości produkcji i dostaw tego rodzaju sprzętu w kooperacji z naszymi partnerami zagranicznymi - powiedział Chwałek.- Oczywiście, prezentowaliśmy broń strzelecką, w tym karabinki MSBS Grot, w które wyposażone są już w różnym stopniu właściwie wszystkie służby. W czasie targów podpisaliśmy kolejną umowę na dostawę tego uzbrojenia do Straży Granicznej. Cieszymy się, bo to pokazuje, że Grot sprawdza się u różnych użytkowników - podkreślił prezes Grupy.

Jak dodał szef PGZ, w ostatnim czasie Straż Graniczna zakupiła też od Zakładów Mechanicznych Tarnów karabin maszynowy UKM-2020 S i jego zdaniem jest zainteresowana kolejnymi partiami. - Zainteresowaniem służb cieszą się również tarnowskie karabiny wyborowe i granatniki - powiedział.

Do Straży Granicznej trafią także produkowane przez PGZ kamizelki kuloodporne, nożoodporne, a także szereg sprzętu do noktowizji, termowizji, optyki, które w swojej codziennej służbie wykorzystują funkcjonariusze. Oprócz tego PGZ dostarcza inne rozwiązania, np. systemy biometryczne, które są wykorzystywane do ochrony granicy i weryfikacji osób wjeżdżających na teren Unii Europejskiej. Oferuje też sprzęt szkoleniowy, w tym strzelnice kontenerowych i multimedialnych, które dostarczane są do SG i do podległej ministrowi sprawiedliwości Służby Więziennej.

 

PAP/dad

"Będziemy stać przy Ukrainie". Marszałek Sejmu spotkała się z szefem ukraińskiej Rady Najwyższej

24.05.2023 14:46
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, który w środę rozpoczął wizytę w Polsce spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. - Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do UE, będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO - zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Oczekujemy, że w odbudowie Ukrainy będą uczestniczyć także polskie firmy - mówił Rusłan Stefanczuk.

ISW: w Rosji zdobycie Bachmutu zostało przyćmione przez dyskusję o poniesionych przy tej operacji stratach

25.05.2023 08:47
Dyskusja dotycząca rosyjskich strat poniesionych podczas zdobycia ukraińskiego Bachmutu zdominowała rosyjską prowojenną przestrzeń informacyjną i przyćmiła propagandowy wydźwięk opanowania tego miasta - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

Szef MON: do Polski trafiły dwie kolejne wyrzutnie HIMARS oraz kolejne elementy systemu Patriot

25.05.2023 10:41
Do Polski trafiły dwie kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.