Redakcja Polska

Polskie firmy są zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy

17.07.2023 12:39
Polskie firmy są zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy. Obecnie za naszą wschodnią granicą działa ich około 600, a kolejne chcą wejść na ukraiński rynek.
Jadwiga Emilewicz w trakcie spotkania z przedstawicielami ukraińskiego biznesu
Jadwiga Emilewicz w trakcie spotkania z przedstawicielami ukraińskiego biznesuŹródło: Twitter/@JEmilewicz

W poniedziałek we Lwowie przebywa kolejna polska misja gospodarcza. Oprócz pełnomocniczki rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwigi Emilewicz, biorą w niej udział przedstawiciele między innymi Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Banku Gospodarstwa Krajowego, i polskich przedsiębiorstw.

Jadwiga Emilewicz podczas spotkania z ukraińskim biznesem mówiła o konkretnych rozwiązaniach, które przygotowuje polska strona, by współpraca polsko-ukraińska była jeszcze bardziej efektywna. Przypomniała, że od początku lipca znowu stacjonarnie działa zagraniczne biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kijowie, a najbliższym czasie kolejne ma zostać otwarte we Lwowie.

Następne działania - to zakończenie pracy nad ustawą o gwarantowanych kredytach eksportowych. Rozwiązanie to da możliwość przedsiębiorcy, który chce przyjechać do Ukrainy i inwestować bądź prowadzić działalność handlową, zyskać specjalne ubezpieczenie. Podkreśliła, że będzie to pionierskie rozwiązanie w Europie.


IAR/dad

Przesłuchania, groźby, naciski. KGB uderza w Kartę Polaka

17.07.2023 11:31
W kraju Alaksandra Łukaszenki nie ustają represje wobec Polaków i przeciwników reżimu. Z posiadaczami Karty Polaka prowadzone są "rozmowy ostrzegawcze" – pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Rosja zamyka polski konsulat w Smoleńsku. Marcin Przydacz: zasada wzajemności jest złotą zasadą

17.07.2023 12:02
Polska rezerwuje sobie możliwość zastosowania podobnych kroków - powiedział w RMF FM szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz pytany o zamknięciu przez Rosję polskiego konsulatu w Smoleńsku. Podkreślił, że zasada wzajemności jest absolutnie złotą zasadą w stosunkach międzynarodowych.

Ruszył II Letni Przegląd Filmowy „Pod Wspólnym Niebem”

17.07.2023 12:14
Do 6 września w każdą środę na dziedzińcu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pokaz filmów z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii; pokazom towarzyszą rozmowy z zaproszonymi gośćmi.