Redakcja Polska

Kluczowa decyzja dla polskich rybaków. W Luksemburgu rozmowy o propozycji KE

23.10.2023 09:31
Wkrótce powinniśmy poznać limity połowowe na przyszły rok na Morzu Bałtyckim. Uzgodnić je mają ministrowie do spraw rybołówstwa unijnych krajów na spotkaniu w Luksemburgu - wskazuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
UE ma ustalić limity połowowe na przyszły rok na Morzu Bałtyckim
UE ma ustalić limity połowowe na przyszły rok na Morzu Bałtyckimshutterstock/jarizPJ

Negocjacje będą prowadzone w oparciu o propozycję Komisji Europejskiej sprzed miesiąca, która jest problematyczna między innymi dla Polski.


Posłuchaj
00:42 12622144_1.mp3 Luksemburg - dziś mają być uzgodnione kwoty połowowe UE na 2024. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Komisja zaproponowała, by w przyszłym roku wprowadzić zakaz połowów śledzi. To nie podoba się kilku unijnym stolicom z rejonu Morza Bałtyckiego.

Warszawa alarmuje, że to będzie oznaczało likwidację polskiej floty, poważne problemy branży przetwórstwa rybnego i załamanie całego sektora.

Kolejny zakaz

Nic nie zapowiadało takiego pomysłu Komisji. W tym roku limity stada śledzia centralnego, łowionego przede wszystkim przez polskich rybaków, były zwiększone o prawie jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jeśli zakaz zostanie wprowadzony będzie to kolejny cios, bo od 2019 roku obowiązuje zakaz połowów dorszy na wschodnim i zachodnim Bałtyku.


IAR/dad

Pierwsze wspólne ćwiczenia lotnicze USA i Japonii. Sojusznicy w regionie prężą muskuły

22.10.2023 15:22
Stany Zjednoczone i Japonia po raz pierwszy przeprowadziły wspólne ćwiczenia lotnicze w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. W manewrach uczestniczyły także wojska Korei Południowej.

Parlament Europejski naciska na Hiszpanię ws. odpolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

22.10.2023 16:31
Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego (JURI) w projekcie corocznego sprawozdania na temat praworządności wzmocniła presję na rząd Hiszpanii, aby odpolitycznił wymiar sprawiedliwości - pisze w niedzielę "El Mundo".

Konfiskata samochodu za przekroczenie prędkości. Pomysł władz miasta w Belgii rozgrzewa dyskusje

22.10.2023 18:33
W mieście Genk na zachodzie Belgii samochody notorycznych piratów drogowych będą konfiskowane. "W ten sposób miejskie władze chcą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach" - donosi flamandzka telewizja VRT.