Redakcja Polska

Unijny budżet na 2024 uzgodniony. Polska jest zadowolona

11.11.2023 13:33
Unijny budżet na przyszły rok uzgodniony, Polska jest zadowolona. Porozumienie osiągnęli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich. Płatności zostały ustalone na poziomie ponad 142 miliardów euro, natomiast zobowiązania wyniosą ponad 189 miliardów euro.
Audio
  • UE - jest uzgodniony budżet na 2024, Polska zadowolona. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Unia Europejska ustaliła budżet na 2024. Polska zadowolona.
Unia Europejska ustaliła budżet na 2024. Polska zadowolona.sinonimas / Shutterstock

Z informacji, które otrzymała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka wynika, że budżet zapewnia istotne dla Polski finansowanie polityki spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej. Zwiększona została pula pieniędzy na projekty, na których zależało Polsce. Te ustalenia muszą jeszcze formalnie potwierdzić kraje członkowskie większością głosów na jednej z rad ministerialnych w najbliższych tygodniach oraz europosłowie w głosowaniu na sesji plenarnej.

W przyszłym roku więcej ma być pieniędzy na fundusze: azylowo-migracyjny i zarządzania granicami. To oznacza większe wsparcie dla państw, które przyjęły uchodźców i tych, które chronią zewnętrznej granicy Unii. Więcej ma być też pieniędzy na projekty związane z mobilnością wojskową oraz projekty infrastrukturalne, w których uczestniczy Polska. Także program edukacyjny Erasmus będzie bardziej dofinansowany.


Posłuchaj
00:56 12654282_1.mp3 UE - jest uzgodniony budżet na 2024, Polska zadowolona. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

W przyszłorocznym budżecie ma być również zwiększona pula na pomoc humanitarną zarówno dla Ukrainy jak i dla Palestyńczyków ze Strefy Gazy, ale nie będzie to kosztem wsparcia humanitarnego dla Kijowa. Polska jest też zadowolona ze wspólnej deklaracji Rady, Europarlamentu i Komisji Europejskiej, na wzór tej z ubiegłego roku, że w przypadku znacznego przyspieszenia realizacji projektów finansowanych z unijnego budżetu w przyszłym roku wprowadzone zostaną zmiany tak, by wszystkie faktury, które trafią do Komisji, zostały spłacone.

W przyszłorocznym budżecie nie ma natomiast dodatkowych pieniędzy dla Ukrainy na podtrzymanie funkcjonowania państwa i działalności kluczowych instytucji w obliczu rosyjskiej napaści. Tu konieczne będą zmiany w unijnym budżecie. - Teraz kolej na rewizję, bez której będzie bardzo trudno zapewnić środki dla Ukrainy i na inne niezbędne zadania do 2027. Parlament jest gotowy i czeka na jednomyślną decyzję Rady - skomentował jeden z negocjatorów europoseł Jan Olbrycht.

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Ukrainie 50 miliardów euro w najbliższych czterech latach. W tej sprawie nie ma jeszcze jednomyślności wśród unijnych krajów, bo Węgry i Słowacja zgłosiły sprzeciw na niedawnym szczycie.


IAR/dad

Foreign Affairs: Zachód musi powstrzymać Putina przed otwarciem drugiego frontu w Europie

10.11.2023 18:14
Tym razem chodzi o Bałkany - ocenił amerykański magazyn "Foreign Affairs", odnosząc się do relacji Serbii z Rosją

W Polsce zarejestrowanych jest 87. producentów tradycyjnych rogali świętomarcińskich

11.11.2023 09:13
W Polsce zarejestrowanych jest 87. producentów mających uprawnienia do wypiekania i sprzedaży rogali świętomarcińskich. W ocenie wiceszefa KOWR Marcina Wrońskiego uzyskanie unijnego oznaczenia i wypromowanie produktu spowodowało, iż jest on znany w całym kraju, a nie tylko w Wielkopolsce.

Prezydent Ukrainy do Polaków z okazji Święta Niepodległości: życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna

11.11.2023 13:01
Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. "Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.