Redakcja Polska

Ekspertka PISM dla Polskiego Radia: 12. pakiet sankcji nie uszczupli znacząco budżetu Rosji

18.11.2023 14:38
Wpływ dwunastego pakietu unijnych sankcji na uszczuplenie rosyjskiego budżetu będzie niewielki - oceniła w rozmowie z Polskim Radiem ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Elżbieta Kaca. Projekt restrykcji Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim przed kilkoma dniami. 
Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu o prawie 25 procent
Gazprom musiał zmniejszyć wydobycie gazu o prawie 25 procentShutterstock/Merkushev Vasiliy

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała o szczegółach pakietu. Teraz poprosiła ekspertkę PISM Elżbietę Kacę o komentarz do propozycji nałożenia sankcji na diamenty, LGP i aluminium z Rosji. - One mogą przynieść szacunkowo straty Rosji rzędu kilku miliardów euro rocznie, o ile rosyjskie władze nie zdołają przekierować eksportu tych surowców do państw, które nie stosują sankcji. Jeśli chodzi o gaz płynący z Rosji do Unii Europejskiej, to akurat LPG ma najmniejsze znacznie pod katem dochodów rosyjskiego budżetu. W ubiegłym roku Unia Europejska zaimportowała ten surowiec z Rosji w wysokości jedynie około miliarda euro - powiedziała ekspertka PISM. Jej zdaniem jest duża szansa na przyjęcie embarga na rosyjskie LPG, bo zaproponowały je Polska i kraje bałtyckie, które w ubiegłym roku odpowiadały za 80 procent całego unijnego importu tego surowca z Rosji. Choć - dodała - można się spodziewać, że niektóre kraje - jak na przykład Węgry - będą chciały wyłączeń spod tego embarga.

Zwróciła też uwagę, że mimo iż zależność Unii od rosyjskich surowców energetycznych drastycznie spadła po inwazji, to do tej pory europejskie sankcje nie objęły importu gazu w tym LNG i ropy sprowadzanej droga lądową. - Patrząc na dane od stycznia do połowy listopada, Unia Europejska jest trzecim najważniejszym importerem rosyjskich paliw kopalnych po Chinach i Indiach, przekazując do rosyjskiego budżetu kilkadziesiąt miliardów euro - podkreśliła.


Ostatni raz Unia Europejska nałożyła sankcje na Rosję pod koniec czerwca. Jest oczekiwanie, że dwunasty pakiet restrykcji zostanie przyjęty przed Świętami.

IAR/dad

Łotwa świętuje Dzień Niepodległości. Nie zabraknie polskich akcentów

18.11.2023 10:45
Polacy przyłączają się do Łotyszy i wspólnie świętują Dzień Niepodległości Łotwy - mówi ambasador Rzeczypospolitej na Łotwie, Monika Michaliszyn. Dziś kraj obchodzi 105. rocznicę proklamowania niepodległości. Republika Łotwy mogła powstać dzięki klęsce Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej.

Unia Europejska chce ograniczeń dla stosowania sztucznej inteligencji

18.11.2023 12:14
Komisja Europejska kończy prace nad dyrektywą nazywaną AI Act. To rozwiązania, które mają zapewnić ochronę przed nadużyciami w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji (AI). Unijne rozporządzenie będzie regulować sposób jej wykorzystywania.

Zmasowany atak rosyjskich rakiet na Ukrainę. Ostrzelano cele cywilne i infrastrukturę energetyczną

18.11.2023 12:32
Ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 37 nalotów i 41 ostrzałów rakietowych na Ukrainę, są ranni cywile - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Celem żołnierzy Kremla byli ukraińscy żołnierze oraz obszary zaludnione. Zniszczone zostały cywilne budynki mieszkalne oraz infrastruktura. W wyniku ostrzału elektrowni pod Odessą, dwa tysiące ukraińskich gospodarstw domowych pozostaje bez prądu .