Redakcja Polska

Co drugi ukraiński startup wybiera Polskę jako swoją lokalizację

22.11.2023 13:52
59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - wynika z najnowszego raportu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB). Badanie skupia się na roli startupów i instytucji otoczenia biznesu w przyszłej odbudowie Ukrainy. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Pixabay

To już trzecia edycja raportu PUSB dotycząca ukraińskiego ekosystemu, jednak w 2023 r. po raz pierwszy, oprócz założycieli startupów, badanie przeprowadzono także wśród przedstawicieli ukraińskich instytucji i organizacji otoczenia biznesu, które pełnią istotną rolę we wspieraniu startupów i młodych spółek technologicznych. 

Autorzy raportu przepytali 107 ukraińskich spółek technologicznych reprezentujących niszową, choć bardzo innowacyjną branżę startupową. Ponadto w części poświęconej instytucjom otoczenia biznesu na pytania odpowiedziało 54 reprezentantów organizacji z całej Ukrainy. W pierwszej części badania opublikowano dane dotyczące kondycji i nastawienia startupów. Wśród przedstawicieli startupów aż 81% uważa, że ich produkty i rozwiązania pomogą odbudować Ukrainę w różnorodnych aspektach.

Na pytanie, czy startupy rozważają możliwość prac badawczo-rozwojowych nad nowymi innowacjami, które wesprą odbudowę kraju, aż 78% przyznało, że rozważają takie działania, a tylko 22% badanych nie bierze takich prac pod uwagę. Odpowiedzi te wskazują, że startupy są gotowe do długoterminowego udziału w procesie odbudowy i rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Jak pisze portal FilaryBiznesu.pl, wyniki raportu pokazują optymistyczne nastawienie członków ekosystemu startupowego. "Przedstawiciele startupów mają własne autorskie technologie, wiedzą, jak wykonać swoją pracę, mają wiarę w przyszłość. Przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu mają ugruntowaną wiedzę i chcą dalej budować know-how. Z obu stron przebija się jednak podstawowa potrzeba — finansowanie. Najgłówniejszym zatem pytaniem z raportu jest: jak zapewnić finansowanie wewnętrzne i jak ściągnąć do kraju kapitał inwestycyjny? Wierzymy, że raport wesprze dyskusję na ten temat" - mówi Łukasz Wawak, menedżer PUSB cytowany przez FilaryBiznesu.pl.

Źródło: FilaryBiznesu.pl 

Ministerstwo Rozwoju zachęca polskie firmy do współpracy z NATO

21.11.2023 15:30
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca polskie firmy do nawiązania współpracy z NATO. W siedzibie resortu odbywa się konferencja "Polish Industry Day 2023" poświęcona tematowi realizacji zamówień dla poszczególnych agencji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przewoźnicy protestują na granicy polsko-ukraińskiej. Kolejka ciężarówek ma 48 kilometrów

22.11.2023 13:20
Trwa protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą w województwach lubelskim i podkarpackim. Dołączyli do nich rolnicy. W województwie lubelskim minimalnie zmniejszyła się kolejka przed towarowym przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Obecnie sięga miejscowości Janów - 21 kilometrów od granicy. Oczekuje w niej 850 ciężarówek, szacowany czas odprawy to 212 godzin.

Włosko-Polskie Forum Aerospace. Rozmowy o współpracy w sektorze lotniczym i kosmicznym

22.11.2023 13:28
Trzecia edycja Włosko-Polskiego Forum Aerospace w Warszawie zgromadziła przedstawicieli sektorów biznesowego, naukowego i obronnego z obu krajów.