Polskie Radio
Section05
przewoźnik

Lotnicze cargo gwałtownie rośnie. LOT przewiózł więcej towarów niż przed pandemią

PLL LOT w pierwszym półroczu tego roku przewiozły ponad 30 tys. ton ładunków wobec 29 tys. ton w analogicznym okresie przed pandemią. W całym 2022 linia chce przewieźć ok. 55 tys. ton - podała spółka. W pierwszym kwartale tego roku najwięcej cargo lotniczego przewiózł LOT, kolejne miejsce zajęły DHL i UPS - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura LOT transport lotnictwo przewoźnik

Strajk przewoźników w Belgii. Masz opóźniony albo odwołany lot? Należy Ci się odszkodowanie

Belgijska organizacja konsumencka Test-Achats/Test-Aankoop przypomina, że za opóźniony, bądź odwołany lot należy się pasażerom odszkodowanie. Strajki kilku przewoźników doprowadziły ostatnio do problemów z lotami. Nie wszyscy informują klientów o przysługującym ich prawach, bądź umożliwiają uzyskanie rekompensaty. Dotyczy to przede wszystkim tanich linii Ryanair.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia lotnictwo strajki samolot przewoźnik Ryanair

Szukasz dobrze płatnej pracy? Zostań kierowcą autobusu lub ciężarówki

Kierowca autobusu to zawód deficytowy. Podobnie jest w przypadku kierowców ciężarówek, choć przecież oni - mogłoby się wydawać - zarabiają bardzo dobrze. Dlatego często kierowcy autobusów miejskich, że by wypełnić luki, a przy tym zarobić więcej, łączą pracę w komunikacji z inną, np. strażaka czy mechanika.
Zobacz więcej na temat:  przewoźnik autobus kierowcy transport transport miejski Radio kierowców Polskie Radio Kierowców społeczeństwo POLSKA

Unijny Pakiet Mobilności bez poprawek. Polska może go zaskarżyć do TSUE

Walka o zrównoważone przepisy regulujące przyszłe funkcjonowanie międzynarodowego transportu drogowego toczyła się na forum UE do samego końca. Jeszcze przed sesją plenarną ministrowie ds. europejskich i ds. transportu 9 państw podkreślili, że praktyczna niezdolność do stosowania przepisów wykluczy niektóre państwa członkowskie z jednolitego rynku UE i nałoży na inne państwa znaczne i nieproporcjonalne bariery.  
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski ministerstwo infrastruktury transport Unia Europejska przewoźnik GOSPODARKA

PE nie zgodził się na odrzucenie pakietu drogowego. Głosowane są poprawki

Parlament Europejski nie zgodził się na odrzucenie pakietu drogowego, czego domagali się m.in. polscy europosłowie. Jeszcze dziś wieczorem deputowani będą głosować nad poprawkami do przepisów zaostrzających zasady w transporcie międzynarodowym dotyczące płacy i pracy kierowców. Wyniki poznamy jutro.
Zobacz więcej na temat:  transport Unia Europejska przewoźnik Europa Bruksela Parlament Europejski Beata Mazurek Kosma Złotowski Beata Płomecka ŚWIAT

Transport w UE zdominowały polskie firmy. PE usiłuje to zmienić

Polska jest największym graczem na rynku przewozów drogowych w Unii Europejskiej. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w 2018 r. polskie firmy przewiozły blisko 270 mln ton ładunków, co stanowiło 23 proc. ładunków unijnego transportu drogowego. To ostatnie dostępne pełne badania, ponieważ ubiegły rok nie został jeszcze podsumowany.  
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska transport przewoźnik GOSPODARKA

Eksperci: polscy przewoźnicy są dla firm ze "starej" UE groźną konkurencją

Państwa tzw. starej Unii chętnie korzystają z naszych pracowników, ale gdy już chodzi o konkurencję, w której wygrywamy, to ostro się temu przeciwstawiają. Tak dziś wygląda sytuacja w przypadku transportu międzynarodowego. To branża, w której w Europie dominujemy - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (UW) i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).
Zobacz więcej na temat:  transport Parlament Europejski Unia Europejska przewoźnik koronawirus konkurencyjność

Wypadek autobusu miejskiego w Warszawie. Będą kontrole u trzech kolejnych przewoźników

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował, że w środę zaczną się kontrole u trzech kolejnych przewoźników obsługujących warszawską komunikację miejską. W TVP Info mówił, że Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi planowe postępowania sprawdzające, bo docierały do niej sygnały, że Warszawa nie sprawuje odpowiedniego nadzoru nad przestrzeganiem norm dotyczących czasu pracy kierowców komunikacji miejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Główny Inspektorat Transportu Drogowego wypadek przewoźnik autobus Alvin Gajadhur

"To zgrana ekipa". Polska współpracuje z 7 państwami UE ws. pakietu drogowego

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że rządy 8 krajów uzgodniły wspólnie z europosłami poprawki do pakietu, który w obecnej formie zaostrza zasady w transporcie międzynarodowym, podnosi koszty i biurokratyczne wymogi. Termin na składanie poprawek w Parlamencie Europejskim minął w tym tygodniu. Wspólny front w tej sprawie tworzą Polska, Węgry, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Malta i Cypr. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska transport przewoźnik Parlament Europejski Beata Płomecka

"Potrzebna rewizja pakietu drogowego". Apel polskich przewoźników do europosłów

Polscy przewoźnicy zaapelowali do Parlamentu Europejskiego o uwzględnienie negatywnych skutków pandemii podczas prac nad pakietem drogowym zaostrzającym zasady w transporcie międzynarodowym. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wysłało do europosłów z komisji transportu Europarlamentu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej przewoźnik transport