Redakcja Polska

Współpraca międzynarodowa szansą dla Polski na sukcesy w branży kosmicznej

30.11.2023 16:41
W trakcie trzeciego Włosko-Polskiego Forum Aerospace dyskutowano o możliwościach współpracy w ramach projektów związanych z branżą kosmiczną.
Audio
  • Kamila Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, o znaczeniu współpracy międzynarodowej w sektorze kosmicznym. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne.Shutterstock/Dima Zel

Trzecie Włosko-Polskie Forum Aerospace poświęcone było współpracy branży obronnej, lotniczej i kosmicznej. Polska, która w minionym roku obchodziła dziesięciolecie przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej, angażuje się w coraz więcej projektów związanych z podbojem kosmosu - zarówno na poziomie budowy oprogramowania, infrastruktury cyfrowej, komponentów, czy nawet montażu satelitów.

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła także rekrutację na prestiżowe, dwuletnie staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej dla absolwentów studiów magisterskich. Rekrutacja jest wynikiem porozumienia pomiędzy Ministrem Rozwoju i Technologii a ESA, dotyczycącego Narodowego Programu Stażowego.

W ramach porozumienia, młodzi absolwenci studiów wyższych z Polski będą mieli wyjątkową szansę zdobycia praktycznego doświadczenia w biurach ESA w rożnych rolach związanych z branżą kosmiczną, a także zdobycia szerokich kompetencji zawodowych pracy w środowisku międzynarodowym. Biura ESA znajdują się w Niemczech, we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

- Przyszłość, to jest kosmos - mówi Kamila Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, która uczestniczyła w otwarciu Forum. Jak zwracała uwagę - żadne państwo nie angażować się w tym sektorze w ambitne projekty w pojedynkę i potrzebna jest międzynarodowa współpraca. Rozmawiał z nią Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: kosmos Włochy POLSA

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.

Walka z globalnym ociepleniem. Konferencja COP28 w Dubaju z udziałem polskiego prezydenta

30.11.2023 15:06
Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Dubaju. Do soboty będzie tam reprezentował Polskę na rozpoczętej dzisiaj konferencji klimatycznej ONZ pod nazwą COP28. Liderzy 198 krajów mają w czasie obrad zdecydować o dalszych sposobach walki z globalnym ociepleniem.

Przyjechali tu z Zimbabwe, Indii czy Chin. Na polskich uczelniach studiuje ponad 100 tys. cudzoziemców

30.11.2023 16:43
Na polskich uczelniach w ubiegłym roku akademickim studiowało 102 tysiące cudzoziemców - to dane z raportu "Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce", opublikowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy. Według autorów raportu od 2012 roku liczba studentów z zagranicy stale rośnie. A od 2021 roku odnotowano wzrost liczby cudzoziemców o ponad 16 tysięcy osób. To najwyższy wzrost od ponad 10 lat.