Redakcja Polska

Przyjechali tu z Zimbabwe, Indii czy Chin. Na polskich uczelniach studiuje ponad 100 tys. cudzoziemców

30.11.2023 16:43
Na polskich uczelniach w ubiegłym roku akademickim studiowało 102 tysiące cudzoziemców - to dane z raportu "Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce", opublikowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy. Według autorów raportu od 2012 roku liczba studentów z zagranicy stale rośnie. A od 2021 roku odnotowano wzrost liczby cudzoziemców o ponad 16 tysięcy osób. To najwyższy wzrost od ponad 10 lat.
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet WarszawskiShutterstock/marekusz

- Do Polski najwięcej studentów przyjeżdża z Ukrainy i Białorusi - powiedziała Anna Maziarczyk z Ośrodka Przetwarzania Informacji, jedna ze współautorek raportu. - Dominacja tych dwóch nacji jest cechą charakterystyczną sektora szkolnictwa wyższego w Polsce niezmiennie od wielu lat - tłumaczyła ekspertka. Na kolejnych pozycjach pod względem liczby studentów cudzoziemców znalazły się takie kraje jak: Zimbabwe, Turcja, Indie, Azerbejdżan, Uzbekistan oraz Chiny.

W 2019 roku na polskich uczelniach kształciło się 39 tysięcy studentów z Ukrainy. Od tego czasu liczba studentów z tego kraju i ich udział wśród studiujących cudzoziemców malały. Anna Maziarczyk zaznacza, że po wybuchu wojny na Ukrainie liczba ukraińskich studentów wzrosła. - W ostatnim roku akademickim na polskich uczelniach kształciło się ponad 48 tysięcy studentów pochodzących z Ukrainy i stanowili oni prawie połowę wszystkich studentów z zagranicy. 60 procent z nich to osoby, które rozpoczęły studia na pierwszym roku i zdecydowanie najwięcej z nich studiowało w województwie mazowieckim - mówi Anna Maziarczyk.

Cudzoziemcy najchętniej wybierali do studiowania w Polsce zarządzanie, informatykę, kierunki ekonomiczne, logistykę oraz kierunki lekarskie i psychologię.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: szkolnictwo wyższe studia

W Warszawie zaprezentowano odzyskane pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim

29.11.2023 10:16
Pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim, pianiście i kompozytorze, premierze rządu II RP, m.in. fortepian marki Bösendorfer z 1860 roku, zaprezentował we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który przedmioty te zakupił na aukcji.

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.

"Chcą zarabiać 10 tysięcy i więcej". Ekonomia powrotów z emigracji

03.12.2023 17:00
Co najmniej dziesięć tysięcy złotych – taką kwotę dochodu netto deklarują Polacy w Stanach Zjednoczonych czy Australii jako podstawę utrzymania się i życia w godnych warunkach po powrocie do Polski. I to bez obciążeń kredytowych, z założeniem, że posiadamy miejsce zamieszkania, samochód i oszczędności. Tymczasem średnia pensja krajowa brutto w Polsce wynosi około 7400 złotych.

Współpraca międzynarodowa szansą dla Polski na sukcesy w branży kosmicznej

30.11.2023 16:41
W trakcie trzeciego Włosko-Polskiego Forum Aerospace dyskutowano o możliwościach współpracy w ramach projektów związanych z branżą kosmiczną.