Redakcja Polska

Nowe technologie. Powstają pierwsze regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji

25.12.2023 10:00
Szybki rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje, że rządy i organizacje międzynarodowe ścigają się w regulowaniu narzędzi AI i tworzą pierwsze prawne regulacje dotyczące tej technologii - podaje agencja Reutera.
Sztuczna Inteligencja. Rządy i organizacje międzynarodowe tworzą prawne regulacje dotyczące AI
Sztuczna Inteligencja. Rządy i organizacje międzynarodowe tworzą prawne regulacje dotyczące AIthanmano / Shutterstock

Twórcy AI podczas pierwszego globalnego szczytu bezpieczeństwa AI w Wielkiej Brytanii, który odbył się 2 listopada, zgodzili się współpracować z rządami w celu przetestowania nowych narzędzi przed ich szerszym udostępnieniem, aby pomóc w zarządzaniu ryzykiem związanym z rozwijającą się technologią.

Ponad 25 krajów obecnych na szczycie podpisało 1 listopada Deklarację z Bletchley, aby współpracować i ustalić wspólne podejście do nadzoru nad AI.

Przedstawiciele Wielkiej Brytanii powiedzieli podczas szczytu, że kraj potroi do 300 milionów funtów swoje fundusze dla instytutu AI Research Resource, co obejmuje dwa superkomputery, które będą wspierać badania nad bezpieczeństwem zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji. Wielka Brytania planuje także utworzenie pierwszego na świecie instytutu bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Tymczasowe porozumienie

Z kolei prawodawcy i rządy UE osiągnęły 8 grudnia tymczasowe porozumienie w sprawie zasad regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym.

Porozumienie wymaga, aby systemy AI ogólnego przeznaczenia spełniały obowiązki w zakresie przejrzystości przed wprowadzeniem ich na rynek. Obejmują one sporządzanie dokumentacji technicznej, przestrzeganie prawa autorskiego UE i rozpowszechnianie szczegółowych podsumowań dotyczących treści wykorzystywanych do szkolenia AI.

USA uruchomią instytutu bezpieczeństwa AI

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kilkanaście innych krajów przedstawiły 27 listopada 20-stronicowe niewiążące porozumienie zawierające ogólne zalecenia dotyczące sztucznej inteligencji, takie jak monitorowanie systemów pod kątem nadużyć, ochrona danych przed manipulacją i weryfikacja dostawców oprogramowania.

USA uruchomią instytut bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w celu oceny znanych i nowych zagrożeń związanych z tak zwanymi "pionierskimi" modelami sztucznej inteligencji.

Prezydent Joe Biden wydał 30 października rozporządzenie wykonawcze wymagające od twórców systemów sztucznej inteligencji, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, gospodarki, zdrowia publicznego lub bezpieczeństwa, udostępniania rządowi wyników testów bezpieczeństwa.

Pekin gotowy do zwiększenia współpracy ws. AI

Także Chiny zdecydowały się na wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących AI, Wu Zhaohui, chiński wiceminister nauki i technologii, powiedział podczas sesji otwierającej AI Safety Summit w Wielkiej Brytanii 1 listopada, że Pekin jest gotowy do zwiększenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, aby pomóc w budowaniu międzynarodowych "ram zarządzania".

W październiku Chiny opublikowały proponowane wymogi bezpieczeństwa dla firm oferujących usługi oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, w tym czarną listę źródeł, których nie można wykorzystywać do trenowania modeli AI.

W sierpniu kraj ten wydał zestaw tymczasowych środków wymagających od usługodawców przedłożenia ocen bezpieczeństwa i uzyskania zgody przed wypuszczeniem produktów AI na rynek.

PAP/ho

Unia Europejska chce wzmocnić sektor produkcji półprzewodników

21.12.2023 14:14
Ostatnie lata uzmysłowiły europejskim spółkom i klientom, jak wzrosła ich zależność od azjatyckich dostawców mikroprocesorów. Nowe projekty mają odwrócić ten proces.

Niemal 90 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych w Polsce

23.12.2023 09:33
Niemal 90 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z listopadowego badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jednocześnie prawie 77 procent badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Polsko-ukraińska grupa robocza ma przeanalizować umowę Ukraina-UE dot. transportu towarów

23.12.2023 14:12
Polsko-ukraińska grupa robocza ma przeanalizować umowę o liberalizacji transportu towarów, którą Unia Europejska zwarła z Ukrainą. O gotowości Ukrainy do rozmowy na ten temat poinformował w Dorohusku minister infrastruktury Dariusz Klimczak.