Polskie Radio
Section05
półprzewodniki

Alarmujące dane. Ponad połowa półprzewodników importowanych przez Rosję pochodzi z Europy i USA

- W okresie od stycznia do września 2023 roku Rosja zakupiła zagraniczne półprzewodniki o wartości 1,7 mld dolarów; ponad połowa tych podzespołów podchodziła z krajów Europy i USA - ujawniła w czwartek agencja Bloomberga, która dotarła do niejawnych danych rosyjskich służb celnych. Wcześniej media donosiły o dużej sieci firm w państwach trzecich, wśród nich nie brak tych specjalnie stworzonych w celu omijania sankcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojsko bezpieczeństwo Rosja sankcje technologie półprzewodniki GOSPODARKA

Chiny pomagają Rosji obchodzić sankcje. Raport wywiadu USA

Chiny podjęły szereg działań gospodarczych, które osłabiają efekty zachodnich sankcji nałożonych na Rosję oraz zaopatrują to państwo w kluczowe technologie i sprzęt wojskowy - napisano w raporcie Urzędu Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) dla Kongresu USA. Dokument nie mówi jednak o wysyłaniu przez Chiny broni dla Rosji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT USA Chiny Rosja sankcje ropa naftowa technologie półprzewodniki

Hiszpania: Kierowcy rejestrują auta w gminach, w których nie mieszkają. Powód? Oszczędność!

Z powodu dużych różnic pomiędzy hiszpańskimi gminami w wysokości pobieranego podatku od pojazdów mechanicznych, wielu kierowców próbuje zaoszczędzić, rejestrując swoje pojazdy w miejscowościach, w których nie mieszkają.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowca kierowcy samochody samochód bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze Hiszpania ŚWIAT prawo półprzewodniki technologie technologia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Inwestycja Intela koło Wrocławia. Minister Cieszyński zapewnia: Polska nie przepłaci

Pomoc publiczna, jakiej udzielimy Intelowi na budowę fabryki półprzewodników, nie będzie procentowo wyższa niż ta, której Amerykanie mogą się spodziewać od Niemców. Polska nie przepłaci - zapewnił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA intel inwestycje zagraniczne Ministerstwo Cyfryzacji Janusz Cieszyński półprzewodniki it komputer POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Inwestycja Intela w Polsce. Prezes PAIH: staniemy się partnerem krytycznym dla USA

Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powiedział, że za sprawą polskiego zakładu Intela, który powstanie nieopodal Wrocławia, Polska wejdzie do ligi państw o najwyższym poziomie rozwoju technologicznego. Dzięki tej inwestycji w naszym kraju będą działać największy w tej części świata dział R&D tej firmy i fabryka.
Zobacz więcej na temat:  technologie intel półprzewodniki komputery cyfryzacja inwestycje inwestycje w IT technologie it

Inwestycja Intela w Polsce. Prezes PAIH: staniemy się partnerem krytycznym dla USA

Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powiedział, że za sprawą polskiego zakładu Intela, który powstanie nieopodal Wrocławia, Polska wejdzie do ligi państw o najwyższym poziomie rozwoju technologicznego. Dzięki tej inwestycji w naszym kraju będą działać największy w tej części świata dział R&D tej firmy i fabryka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA technologie intel półprzewodniki komputery cyfryzacja inwestycje inwestycje w IT technologie it

Intel z największą inwestycją zagraniczną w historii Polski. Prezes PFR: to potwierdza atrakcyjność naszej gospodarki

Największa w historii inwestycja firmy Intel potwierdza konkurencyjność i atrakcyjność inwestycyjną polskiej gospodarki - ocenił w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dołączyliśmy do krajów z produkcją strategicznie istotnych i supernowoczesnych półprzewodników - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA intel półprzewodniki inwestycje zagraniczne inwestycje w IT inwestycje POLSKA

Popularyzacja samochodów elektrycznych grozi zachwianiem dostaw metali krytycznych

Zapotrzebowanie na lit, nikiel, kobalt, mangan i platynę, które stosuje się do wyrobu akumulatorów elektrycznych, krytycznie wzrośnie w najbliższych latach z powodu przyspieszającej elektryfikacji pojazdów - ostrzegają naukowcy na łamach "Nature Communications”.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 honda Japonia łańcuch dostaw półprzewodniki produkcja pandemia koronawirus COVID-19 toyota GOSPODARKA