Redakcja Polska

Bezpieczeństwo energetyczne. "Polsko-amerykańska współpraca w obszarze energetyki jest kluczowa"

21.01.2024 09:15
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Po spotkaniu szefowa resortu powiedziała, że Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej, a współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Kwestia budowy w Polsce energetyki jądrowej cieszy się szerokim poparciem społecznym. Większość respondentów (76,6 proc.) opowiada się pozytywnie za lokalizacją elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania
Kwestia budowy w Polsce energetyki jądrowej cieszy się szerokim poparciem społecznym. Większość respondentów (76,6 proc.) opowiada się pozytywnie za lokalizacją elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkaniaolrat/Shutterstock

- Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej i jej wartość jako głównej technologii przemysłowej wnoszącej znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi, w rozwój społeczno-gospodarczy. Współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w związku z agresją Rosji na Ukrainę - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Szerokie poparcie społeczne

W informacji resortu podano, że "Polska pozostaje w pełni zaangażowana w kontynuację strategicznych relacji z USA w dziedzinie energii, w tym w perspektywie budowy polskich elektrowni jądrowych zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej".

Szefowa resortu wskazywała ponadto, że kwestia budowy w Polsce energetyki jądrowej cieszy się szerokim poparciem społecznym. Z badania przeprowadzonego w grudniu 2023 r. wynika, że w Polsce przeważają zwolennicy budowy elektrowni jądrowej. Poparcie dla budowy elektrowni jądrowych wynosi obecnie 89,9 proc. Tylko 7,2 proc. Polaków jest przeciwnych temu pomysłowi. Szczególnie istotne jest to, że większość respondentów (76,6 proc.) opowiada się pozytywnie za lokalizacją elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.

Decyzja o lokalizacji jest ostateczna

W piątek resort klimatu poinformował, że nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu.

"Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna" - podkreślono.

Według MKiŚ zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat.

Pod koniec 2022 r. ówczesny rząd poinformował, że wybrał amerykański Westinghouse jako dostawcę technologii dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, która ma stanąć na Pomorzu. Jako lokalizację wskazano Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo.

PR24.pl/PAP/ho

Władze Pomorza chcą zmiany lokalizacji elektrowni atomowej? Kosiniak-Kamysz: to byłoby błędem

18.01.2024 10:55
W środę nowa wojewoda pomorska przyznała, że chce zmiany lokalizacji budowy elektrowni jądrowej. Zamiast Choczewa razem z wicemarszałkiem województwa proponowali Żarnowiec. Opinie te zostały następnie zdementowane w oświadczeniu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, oraz w oświadczeniu samej wojewody pomorskiej. - Dzisiaj odwracanie podjętych decyzji, zaczynanie pracy od nowa, byłoby błędem - powiedział wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o możliwą zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej. 

Modułowy Pistolet Samopowtarzalny - najnowszy produkt Fabryki Broni w Radomiu, będzie miał swoją premierę w USA

19.01.2024 11:27
Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS) - najnowszy produkt radomskiej Fabryki Broni, będzie miał premierę w Stanach Zjednoczonych. Zostanie zaprezentowany podczas jednego z największych wydarzeń branży strzeleckiej na świecie - SHOT SHOW w Las Vegas. Spółka weźmie w nim udział po raz czternasty. 

Światowa Organizacja Turystyki: w 2024 roku turystyka powinna wrócić do poziomu sprzed pandemii

20.01.2024 11:00
Liczba międzynarodowych turystów powinna w 2024 roku nieco przekroczyć poziom sprzed pandemii Covid-19 dzięki ożywieniu sektora turystycznego w Azji – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO).