Redakcja Polska

Światowa Organizacja Turystyki: w 2024 roku turystyka powinna wrócić do poziomu sprzed pandemii

20.01.2024 11:00
Liczba międzynarodowych turystów powinna w 2024 roku nieco przekroczyć poziom sprzed pandemii Covid-19 dzięki ożywieniu sektora turystycznego w Azji – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO).
W tym roku takie historyczne miasta jak: Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały duży wzrost gości z zagranicy.
W tym roku takie historyczne miasta jak: Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały duży wzrost gości z zagranicy.phM2019/Shutterstock

Organizacja, która ma siedzibę w Madrycie, podała, że w ubiegłym roku za granicę wyjechało na świecie 1,3 mld turystów – o 44 proc. więcej, niż w roku 2022. Liczba ta stanowi 88 proc. poziomu z 2019 roku, czyli ostatniego sprzed pandemii koronawirusa.

Ten wzrost cechował się silną dynamiką na Bliskim Wschodzie, dokąd przyjechało o 22 proc. więcej turystów, niż w 2019 roku, oraz w Europie, która jest najpopularniejszą destynacją turystyczną świata. W ubiegłym roku liczba zagranicznych gości osiągnęła w Europie 94 proc. poziomu sprzed pandemii.

Ożywienie było słabsze w Azji, gdzie liczba zagranicznych turystów w ubiegłym roku stanowiła tylko 65 proc. poziomu sprzed pandemii mimo zniesienia w Chinach restrykcji sanitarnych.

Niemniej, sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili przewiduje, że w 2024 roku liczba turystów międzynarodowych przekroczy o 2 proc. poziom sprzed pięciu lat. Według organizacji będzie temu sprzyjać złagodzenie przepisów wizowych w Chinach dla obywateli wielu krajów, w tym Francji, Niemiec i Włoch. Przyczynią się do tego również wyjazdy Chińczyków w różne części świata. Prognoza UNWTO jest uwarunkowana "ewolucją ryzyka ekonomicznego i geopolitycznego" w różnych regionach, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

"Uporczywa inflacja, wysokie stopy procentowe, zmienność cen benzyny i perturbacje dla handlu", jakie pociągają za sobą te czynniki, "mogą nadal wpływać na koszty transportu i zakwaterowania w 2024 roku" – ostrzega UNWTO.


PAP/ho

Spotkanie marszałek Senatu z Andżeliką Borys. Kidawa-Błońska: nigdy nie będziecie sami

19.01.2024 15:23
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i wiceprezesem tego związku Markiem Zaniewskim.

Wincenty Witos uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej

19.01.2024 15:35
Wincenty Witos został uhonorowany na specjalnej kartce pocztowej wydanej przez Pocztę Polską. Wnioskodawcą emisji "150. rocznica urodzin Wincentego Witosa" było Muzeum Niepodległości w Warszawie.

W Rydze otwarto ulicę imienia polskiej działaczki Ity Kozakiewicz

20.01.2024 12:30
W Rydze w piątek otwarto ulicę imienia polskiej działaczki, parlamentarzystki i prezes Związku Polaków na Łotwie Ity Kozakiewicz. To była postać monumentalna, a jej działalność procentuje do dziś - powiedziała ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn.