Redakcja Polska

Orlen Paczka rośnie w siłę. Usługa notuje dynamiczny wzrost dostarczonych przesyłek

24.01.2024 15:26
Wzrost liczby dostarczonych przesyłek o 70 proc. odnotowała w 2023 r. sieć punktów Orlen Paczka. O prawie 240 proc. wzrosła zaś liczba dostaw do automatów paczkowych - poinformował Orlen. Koncern zaznacza, że to efekt m.in. rozwoju sieci automatów, która w ub.r. zwiększyła się o ponad 2500 urządzeń.
Orlen Paczka została uruchomiona we wrześniu 2021 roku
Orlen Paczka została uruchomiona we wrześniu 2021 roku Shutterstock/Grand Warszawski

Podsumowując we wtorek działalność swej sieci punktów odbioru przesyłek, Orlen podkreślił, że dzięki partnerstwu z największymi platformami handlowymi, w ubiegłym roku Orlen Paczka zaczęła obsługiwać wysyłki nie tylko w Polsce, ale także do innych krajów Europy Środkowej. Jak zaznaczono, na 2024 r. Orlen Paczka ma plan pozyskania nowych partnerów i wzmocnienia pozycji na rynku e-commerce.

Koncern podał jednocześnie, że "Orlen Paczka zamknęła miniony rok z 70-procentowym wzrostem wolumenu dostarczonych paczek". "O prawie 240 proc. wzrosła liczba dostaw do automatów paczkowych. To efekt m.in. bardzo dynamicznego rozwoju sieci automatów, która w ubiegłym roku zwiększyła się o ponad 2500 urządzeń" - zaznaczył Orlen.

Nowi klienci

Bartosz Bielak, członek zarządu Ruch, operatora logistycznego Orlen Paczki, powiedział, że marka ta pozyskuje nowych klientów i umacnia swoją pozycję na rynku e-commerce, który jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów handlu detalicznego w Polsce. - Nie zwalniamy tempa również w tym roku. Przed nami intensywny czas inwestycji, m.in. w logistykę, które pozwolą na realizację kolejnych celów, zgodnie z naszą strategią rozwoju - oświadczył Bielak, cytowany w komunikacie Orlenu.

Jak przekazał koncern, przesyłki w ramach usługi Orlen Paczka dostarczane są do 10,5 tys. punktów, w tym ponad 4500 automatów paczkowych; liczba tych ostatnich wzrosła w zeszłym roku o 125 proc., a punkty odbioru znajdują się już w niemal 3/4 miast w Polsce.

Orlen zwrócił uwagę, że w momencie uruchamiania projektu, we wrześniu 2021 r., Orlen Paczka miał 13 centrów logistycznych, a na koniec ub.r. 21. Koncert zapowiedział, że do końca stycznia 2024 r. zostanie uruchomione centrum w Radomiu, a w lutym w Ełku. Kolejne lokalizacje są w trakcie przygotowania i rozpoczną działalność w najbliższych miesiącach.

Rozwój usługi

Według Orlenu, w ramach działalności jego sieci punktów odbioru przesyłek rozwijane są także trasy kurierskie oraz wzrasta liczba kurierów, których zatrudnienie zwiększyło się w zeszłym roku o 50 proc. Wśród kontrahentów Orlen Paczki, jak podkreślił koncern, są największe platformy handlowe, jak Allegro i Vinted. Dla Vinted usługa koncernu stała się partnerem logistycznym, obsługującym wysyłki na rynku polskim oraz takie kierunki, jak Litwa i Węgry, a także Czechy i Rumunia. Rozwijana jest też współpraca z e-sklepami.

Jak zapowiedział członek zarządu Ruch, w tym roku sfinalizowane zostaną rozmowy z kolejnymi sieciami handlowymi.

- W ten sposób rozszerzamy bazę klientów. Z analiz rynkowych wynika, że w 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł. Oznacza to średnioroczny wzrost o 12 proc. - dodał Bielak.


PAP/PR24/dad

Szwajcarzy mają pomagać Rosji wywozić kradzione w Ukrainie zboże

22.01.2024 11:13
Moskwa zbudowała sieć firm i statków towarowych do eksportu pszenicy z okupowanej części Ukrainy. Szwajcarskie firmy odgrywają w tym procederze ważną rolę – podaje szwajcarska gazeta Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Coraz bliżej zawarcia umowy polskiej zbrojeniówki z USA na sprzedaż Piorunów

22.01.2024 13:12
Polska Grupa Zbrojeniowa coraz bliżej podpisania umowy z rządem USA na dostawy zestawów Piorun. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że w najbliższych dniach przedstawiciele polskiej zbrojeniówki i administracja rządu Stanów Zjednoczonych powinni podpisać odpowiednie dokumenty w tej sprawie.

13. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Polska i kraje bałtyckie wysłały propozycje do KE

23.01.2024 13:51
Polska i kraje bałtyckie wysłały do Komisji Europejskiej propozycje dotyczące 13. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że obejmują one zakaz importu gazu LNG, zakaz importu aluminium.