Redakcja Polska

Ukraina zbuduje cztery nowe reaktory atomowe. Prace ruszą jeszcze w tym roku

26.01.2024 11:48
Ukraina zamierza zbudować cztery nowe reaktory atomowe. Prace mają rozpocząć się w tym roku. W ten sposób Kijów chce zmniejszyć deficyt energii elektrycznej powstały w wyniku rosyjskiej agresji.
Zaporoska elektrownia atomowa.
Zaporoska elektrownia atomowa.Fot.: Alexey Tolmachov/Shutterstock

Ukraiński szef resortu energetyki poinformował, że prace rozpoczną się latem lub jesienią w obecnie działającej Chmielnickiej Elektrowni Atomowej. Minister Herman Hałuszczenko przekazał, że pierwsze dwa bloki energetyczne obsługujące dwa reaktory będą zbudowane na bazie rosyjskich podzespołów importowanych z Bułgarii. Kolejne dwa reaktory powstaną z wykorzystaniem zachodnich technologii zakupionych od amerykańskiego koncernu Westinghouse. Prace rozpoczną się na bazie dwóch niedokończonych bloków energetycznych, których budowę przerwano w latach 80. ubiegłego stulecia.

Obecnie na Ukrainie około połowy energii elektrycznej wytwarzają elektrownie jądrowe. Ukraina posiada 4 takie działające obiekty. Jedną z elektrowni - Zaporoską - okupują Rosjanie i nie dostarcza ona energii do ukraińskich sieci.


IAR/dad

Ukraina, pomimo wojny, inwestuje w atom. Postawiła na amerykańskie rozwiązania

24.01.2024 15:53
Ukraina chce przy wsparciu Amerykanów wybudować dziewięć bloków jądrowych. Ukraiński Energoatom podpisał w tej sprawie umowę z Westinghouse. W jej ramach powstaną siłownie oparte na amerykańskiej technologii AP 1000. Jest to ten sam typ reaktora, który zostanie użyty w polskiej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.

"Polska dąży do porozumienia". Minister rolnictwa o przyszłości handlu towarami rolnymi z Ukrainą

25.01.2024 14:58
Polska dąży do porozumienia dwustronnego z Ukrainą w sprawie warunków importu artykułów rolno-spożywczych - oznajmił w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Zapowiedział, że na obopólne ustalenia w tej sprawie ma zgodzić się Komisja Europejska. Opracowywane reguły handlu mają obowiązywać od czerwca. Wówczas kończy się roczny okres liberalizacji handlu UE-Ukraina.

Cztery tony nielegalnych odpadów wrócą do Niemiec

26.01.2024 11:15
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że uzgodnił z właściwym urzędem niemieckim zwrot czterech ton odpadów karoserii z tworzyw sztucznych, które zostały nielegalne wysłane do Polski. W styczniu odpady zostały zwrócone do Niemiec.