Redakcja Polska

Prezes PGNiG: gazu nam nie zabraknie, ale działania Gazpromu budzą niepokój

04.11.2021 15:16
Prezes PGNiG zapewnił, że gazu w Polsce nie zabraknie, ale działania Gazpromu budzą niepokój, bo wykorzystuje on dostawy surowca jako broń. Paweł Majewski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką skomentował wstrzymanie dostaw gazu przez rosyjskiego monopolistę przez Jamał na zachód.
Paweł Majewski, prezes PGNiG
Paweł Majewski, prezes PGNiG Polskie Radio

Paweł Majewski zastrzegł, że dostawy minimalnych ilości kontraktowych, które mają być dostarczane są realizowane. - W związku z czym gazu przed zimą nam nie zabraknie. Z drugiej strony oczywiście jest to powód do niepokoju, i nie tylko w obecnej sytuacji, kiedy tego rodzaju działanie powodu potężną presję cenową i nienotowany do tej pory wzrost cen gazu na europejskich rynkach. Ale także jest to powód do niepokoju o przyszłość, bo te działania jasno pokazują, że Gazprom wykorzystuje infrastrukturę gazową i dostawy gazu jako swego rodzaju broń - powiedział prezes PGNiG. A to wszystko w kontekście Nord Stream 2, który czeka na certyfikację. Przedstawiciele Gazpromu i władz na Kremlu mówią, że jeśli zostanie on uruchomiony, gazu będzie więcej i ceny spadną.

W sprawie certyfikacji najpierw decyzję podejmie niemiecki regulator, a później musi ją zatwierdzić Komisja Europejska. Niemieckie ministerstwo gospodarki i energii już wydało opinię, że Nord Stream 2 nie będzie stanowić zagrożenia dla dostaw gazu do Europy. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest przeciwnego zdania. Prezes PGNiG Paweł Majewski dodał, że ta opinia niemieckiego ministerstwa została wydana zaledwie w ciągu 4 dni roboczych po złożeniu przez polską spółkę prawie 600 stron materiałów i analiz w tej sprawie. - Co więcej, i to jest duża ciekawostka, opinia tego niemieckiego ministerstwa została utajniona na czas postępowania certyfikacyjnego co powoduje, że strony nie mają do niej dostępu w trakcie trwania postępowania. Jest to bezprecedensowe działanie i może skutkować poważną wadą prawną przyszłej decyzji w naszej ocenie i my oczywiście wykorzystamy wszelkie środki prawne, żeby zapewnić zgodność z prawem Unii Europejskiej wszelkich decyzji podejmowanych przez Nord Stream 2 - powiedział Paweł Majewski.

Stanowisko PGNiG-u jest jednoznaczne - Nord Stream 2 zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu i ma na celu ominięcie dotychczasowych tras z kierunku wschodniego. - Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o zapewnienie podaży, to można byłoby wykorzystać gazociągi Jamał i Braterstwo, w których przesył został wstrzymany. Tak naprawdę one zapewniają wystarczający zapas mocy przesyłowych i w tym celu Nord Stream 2 nie jest niezbędny - powiedział prezes PGNiG. Dodał, że Nord Stream 2 jest po to, by objejść terytorium Polski, Białorusi i Ukrainy. - Po to, żeby móc skuteczniej manipulować rynkiem w Europie Zachodniej, który już w tej chwili w ponad 40 procentach jest uzależniony od dostaw rosyjskiego gazu - podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia.

IAR/dad

Polska poinformuje jutro UE o ostatniej prowokacji na granicy z Białorusią

04.11.2021 14:11
Polska poinformuje w piątek w Brukseli Unię Europejską o ostatniej prowokacji na granicy z Białorusią. Chodzi o nocne wtargnięcie na terytorium naszego kraju ze strony białoruskiej niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą.

Mateusz Morawiecki zaapelował do KE o sprawdzenie manipulacji cenowych Gazpromu i rynku ETS

04.11.2021 15:14
Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby dokładnie sprawdzić manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe na rynku ETS - mówił po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Korei Południowej w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.