Redakcja Polska

Unia Europejska inwestuje 1,8 mld euro w innowacyjne projekty 9 krajach, w tym w Polsce

12.07.2022 12:58
Unia Europejska inwestuje ponad miliard 800 milionów euro w innowacyjne projekty w 9 krajach, w tym w Polsce. Chodzi o projekty z dziedziny czystych technologii.
Audio
  • UE inwestuje 1,8 mld euro w innowacyjne projekty 9 krajach, w tym w Polsce [posłuchaj]
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne shutterstock.com/ART STOCK CREATIVE

Pieniądze zostaną wypłacone z funduszu innowacyjnego, by pomóc we wprowadzaniu na rynek przełomowych technologii w sektorach energochłonnym, wodoru, energii ze źródeł odnawialnych, infrastruktury wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz produkcji kluczowych komponentów dla sektorów magazynowania energii i odnawialnych źródeł energii.

Jeden z polskich projektów w sektorach energochłonnych przewiduje stworzenie kompleksowego łańcucha wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, począwszy od wychwytywania i skraplania CO2 w cementowni, aż po jego składowanie na obszarach morskich. Jeśli chodzi o produkcję komponentów dla sektorów magazynowania energii lub produkcji energii ze źródeł odnawialnych, to w Polsce powstanie zakład produkcji innowacyjnych systemów baterii elektrochemicznych, umożliwiających krótkoterminowe magazynowanie energii elektrycznej. 

Oprócz Polski wybrane projekty zlokalizowane są Bułgarii, Finlandii, we Francji, w Holandii, Niemczech oraz Szwecji, a także w nienależących do Unii Norwegii i Islandii.

IAR/ks

Brytyjski resort obrony: rosyjskie wojska mają problem z zastępowaniem zabitych i rannych żołnierzy

12.07.2022 11:45
Rosyjskie wojska na Ukrainie mają coraz większy problem z zastąpieniem zabitych i rannych żołnierzy, co może zmusić ministerstwo obrony do sięgania do nietradycyjnych źródeł rekrutacji, jak personelu więziennego - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Litwa nie wpuściła na swoje terytorium ponad trzydziestu rosyjskich ciężarówek

12.07.2022 15:00
Przewoziły one produkty i towary objęte unijnymi sankcjami. Ograniczenie zostało nałożone na Rosję za wojnę na Ukrainie.

ONZ: przyrost światowej populacji w latach 2020-21 był najniższy od 70 lat

12.07.2022 17:00
Za taki stan rzeczy odpowiadają głównie pandemia Covid-19 i niski wskaźnik dzietności w wysoko rozwiniętych państwach - wynika z raportu cytowanego przez "Financial Times".