Redakcja Polska

Litwa nie wpuściła na swoje terytorium ponad trzydziestu rosyjskich ciężarówek

12.07.2022 15:00
Przewoziły one produkty i towary objęte unijnymi sankcjami. Ograniczenie zostało nałożone na Rosję za wojnę na Ukrainie.
Audio
  • Litwa nie wpuściła na swoje terytorium ponad trzydziestu rosyjskich ciężarówek [posłuchaj]
W życie wszedł zakaz tranzytu cementu, alkoholu i innych produktów z i do Kaliningradu
W życie wszedł zakaz tranzytu cementu, alkoholu i innych produktów z i do KaliningraduPAP/VALDA KALNINA

Litewska służba celna podała, że część ciężarówek próbowała wjechać z terytorium Białorusi, a część od strony obwodu kaliningradzkiego. "Pojazdy, które zostały z powrotem zawrócone do Rosji i na Białoruś, przewoziły części samochodowe, drewno, meble, smary, szkło i mocne napoje alkoholowe" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez litewską Służbę Celną. Wprowadzenie ograniczeń w tranzycie przez litewskie terytorium wiąże się z sankcjami nałożonymi na Rosję za wojnę na Ukrainie. 

W drugiej połowie czerwca ostrą reakcję władz Kremla wywołało wprowadzenie zakazu przewozu przez Litwę stali i wyrobów z żelaza. Moskwa działania te nazywa agresywnymi i nieprzyjaznymi. Również Estończycy opublikowali ostatnio listę towarów, których nie można eksportować do Rosji, a także ich importować. Władze w Tallinie zwróciły uwagę, że naruszenie sankcji jest przestępstwem, za które grozi grzywna lub nawet pozbawienie wolności do 5 lat.

Tymczasem 10 sierpnia zacznie obowiązywać zakaz przewozu m.in. węgla, a 5 grudnia - rosyjskiej ropy naftowej. Władze w Wilnie podkreślają natomiast, że bez problemów przez terytorium Litwy odbywa się tranzyt pasażerów i towarów nieobjętych unijnymi sankcjami.

IAR/ks

Putin nie chce, by dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo boi się o swoją pozycję

12.07.2022 12:16
Prezydent Rosji Władimir Putin nie chce, by rosyjscy dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo mogłoby to zagrozić jego pozycji - pisze niezależny rosyjski portal Meduza.

Ukraiński generał Serhij Krywonos: konflikt na granicy z Białorusią prawie nieunikniony

12.07.2022 14:33
Generał Serhij Krywonos, były zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy, powiedział, że bazy rosyjskie na Białorusi powinny zostać zbombardowane.

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy o podziękowaniach Sztabu Generalnego ukraińskiej armii

12.07.2022 19:00
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podziękował Polskiemu Radiu dla Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie kraju.