Redakcja Polska

Orlen zainteresowany zakupem udziałów w rafinerii Schwedt

16.09.2022 12:51
PKN Orlen chce kupić należącą do Rosnieftu rafinerię w niemieckim Schwedt. Informację podał Reuter. "PKN Orlen nie komentuje informacji medialnych" - odpowiedziało na zapytanie PAP biuro prasowe koncernu. W stanowisku Orlenu podkreślono, że "o planowanych czy realizowanych projektach i inwestycjach" spółka "informuje za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji".
Spółki Gazpromu i Rosnieftu w Niemczech mogą zostać wywłaszczone
Spółki Gazpromu i Rosnieftu w Niemczech mogą zostać wywłaszczoneShutterstock/360b

Rafineria uzależniona jest od dostaw rurociągiem Przyjaźń z Rosji do Niemiec. Po wyłączeniu importu ropy z Rosji, jedyną ekonomicznie uzasadnioną drogą dostaw jest droga przez gdański naftoport, połączony z ropociągiem Przyjaźń.

W piątek niemiecki rząd przejął kontrolę nad filią rosyjskiego koncernu Rosnieft, która zarządzała Rafinerią Schwedt. Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck zaznaczył, że działania dotyczące spółek Rosnieftu są analogiczne do tych, jakie zostały już podjęte w sprawie firmy Gazprom Germania. "W celu zabezpieczenia rafinerii w Schwedt, Vohburg i Karlsruhe rząd powierza niektórych importerów ropy naftowej w zarząd powierniczy Federalnej Agencji do spraw Sieci" - poinformowało ministerstwo gospodarki.

Od początku grudnia ma obowiązywać embargo Unii Europejskiej na import rosyjskiej ropy. Przesył surowca rurociągiem Przyjaźń kończy się w brandenburskim Schwedt. Stamtąd ropa dociera do innych sąsiednich krajów. Rosnieft Deutschland zapewnia około 12 procent mocy przerobowych niemieckiego sektora naftowego. Powiernictwo weszło w życie w dniu dzisiejszym i póki co jest zaplanowane na sześć miesięcy.


IAR/dad

Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Tiny Kox miał wspierać interesy Rosji. W tle Ludmiła Kozłowska

16.09.2022 10:14
Obecny i byli przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy kontaktowali się z rosyjskim agentem GRU i wspierali interesy Kremla w tej organizacji, wynika z dokumentów "Dossier Center", organizacji pozarządowej utworzonej przez Michaiła Chodorkowskiego. Dotyczy to m.in. holenderskiego senatora z Partii Socjalistycznej i od stycznia br. szefa ZPRE Tiny Koxa. Okazuje się, że Kox był wśród kilku europosłów, którzy wystąpili o przyznanie Ludmile Kozłowskiej francuskiej wizy, aby ta mogła wystąpić w dwóch wydarzeniach w Radzie Europy w Strasburgu w 2018 r.

Wicepremier Piotr Gliński w Wilnie: takie formaty jak Trójkąt Lubelski to przyszłość Europy

16.09.2022 11:53
W Wilnie rozpoczęły się międzyrządowe konsultacje polsko-litewskie. Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że w związku z wydarzeniami na Ukrainie współpraca ze stroną litewską stała się ściślejsza.

Wieloletni pracownik czeskiego MSZ współpracował z rosyjskim wywiadem

16.09.2022 12:29
Portal czeskiej gazety Denik N napisał w czwartek, że wieloletni pracownik czeskiego MSZ współpracował z rosyjskim wywiadem i przekazywał tajne informacje. Informację tę potwierdzili dziennikarzom premier Petr Fiala, szef MSZ Jan Lipavsky oraz Służba Informacji Bezpieczeństwa (BIS).