Redakcja Polska

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Szwedzi wskazali przyczynę

06.10.2022 23:26
Szwedzka prokuratura zakończyła dochodzenie ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Śledczy orzekli, że do uszkodzenia doszło w wyniku eksplozji.
Szwedzka prokuratura wskazała przyczynę uszkodzenia Nord Stream 1 i Nord Stream 2
Szwedzka prokuratura wskazała przyczynę uszkodzenia Nord Stream 1 i Nord Stream 2PAP/EPA/SWEDISH COAST GUARD / HANDOUT

Prokurator Mats Ljungqvist powiedział, że śledztwo potwierdziło podejrzenia o sabotaż, a samo miejsce wybuchów będzie jeszcze badane. - Szwecja, przy wsparciu Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która jest włączona do szwedzkiego prawa, ma jurysdykcję nad obiektem takim jak Nord Stream w części, która znajdującej się w szwedzkiej strefie ekonomicznej - wyjaśnił.

Polskie śledztwo ws. Nord Stream

Śledztwo ws. uszkodzenia gazociągów prowadzi także Polska. W trakcie postępowania prokuratorzy wyjaśniają między innymi czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym, jak również czy wyciek miał wpływ na środowisko morskie, a jeśli tak to w jakich rozmiarach.

Zdarzenia miały miejsce na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Szwecji i Danii, jednak ich skutki mogą rozciągać się zarówno na polski obszar morski i tereny przybrzeżne.

W toku śledztwa polscy prokuratorzy będą również wyjaśniali czy nie doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego łączącego Polskę i Szwecję.

26 września w rurociągach Nord Stream 1 (NS1) i Nord Stream 2 (NS2) stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Incydent został rozpoznany przez myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Władze w Kopenhadze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

IAR/ho

Blisko 4 tys. osób uczestniczyło w trzeciej edycji PAIH Forum Biznesu w Warszawie

06.10.2022 13:46
Spotkanie skierowane do polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich firm, miało ukazać szanse eksportowe i inwestycyjne na rynkach zagranicznych.

Parlament Europejski wzywa do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji

06.10.2022 13:42
Parlament Europejski wezwał do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

Jest propozycja Polski, Włoch, Belgii i Grecji ws. limitów cenowych na gaz

06.10.2022 18:37
Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują ustanowienie dynamicznego "korytarza cen gazu" w ramach Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na wysokie ceny energii i rosnącą inflację. Nieformalny, trzystronicowy dokument, tak zwany non-paper, który widziało Polskie Radio, przedstawiono w przeddzień nieoficjalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze.